Štatistické údaje, čo ako sa to zdá byť čudné, sa treba naučiť čítať a rozumieť im. A ak človek niečomu nerozumie, musí sa pýtať. A hľadať súvislosti.
Ak napríklad v roku 2014 sa v rámci Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko vyzbieralo na dani z ubytovania cca 406 000 eur a v roku 2017 až 518 700 eur, treba vedieť, že medzitým pribudli Donovaly. No ani tieto čísla nemusia byť presné.
Podľa Štatistického úradu mala napríklad vlani Banská Bystrica 96 000 prenocovaní. Ibaže, daň za ubytovanie je 1 eur. A na dani sa vybralo vyše 123 000. V štatistikách som našiel obce o ktorých pozitívne viem, že pred miestnym penziónom stoja cudzie autá, no počet ubytovaných je nula. Ako je to možné?
Stačí, ak penzión vlastní firma, ktorá má sídlo niekde inde. Obec síce dostala nejaké eurá za ubytovanie, štatisticky sa to však ukáže na inom mieste. Teraz si k tomu pripočítajme malých ubytovateľov, ktorí štatisticky neraz vykazujú „hausnumerá“ a tých, ktorí podnikajú na čierno.
Priemerná vyťaženosť ubytovacích zariadení je v Banskej Bystrici 20 %, čo je katastrofálne číslo. Ibaže, hotel LUX priznáva vyše 70 – percentnú obsadenosť, niekto teda musí mať ešte menej. Z čoho žije? Alebo klame?
Existujú skutočne presné a dôveryhodné údaje? Ale áno. Oproti roku 2016 vzrástol počet návštevníkov Banskej Bystrice o 6 %, zo 48 na 51 000. V rámci OOCR je rast návštevnosti 12 %. Tržby v ubytovacích zariadeniach v meste dosiahli vlani takmer 2 400 000 eur, čo je o vyše 6 % viac ako rok predtým.
V rámci OOCR boli tržby za ubytovanie vyše 12 250 000. Oproti roku 2014 sa v meste takmer strojnásobili a v rámci OOCR takmer zdvojnásobili. Ešte sa pozrime na pár údajov.
Infocentru v Banskej Bystrici narástlo vlani počet návštevníkov o vyše 21 %, infocentru na Donovaloch o vyše 18 %. Múzeum SNP navštívilo viac návštevníkov o 8 a pol percenta, Stredoslovenské múzeum prekročilo hranicu 7 % rastu. Outbreak Europe mal viac návštevníkov o 30 %, rovnako ako letecké dni SIAF.
Nejdem už ďalej otravovať číslami, možno sú zaujímavé len pre mňa. V každom prípade môžeme neustále s uspokojením konštatovať, že rozvoj cestovného ruchu u nás pokračuje. Mesto i najbližší región nemajú aquaparky, ani bombastické centrá cestovného ruchu, i keď Donovaly si už zaslúžia pozornosť. Ale aj iné, menšie centrá.
Vo všeobecnosti však platí, že máme prírodu, kultúru, historické pamiatky a ja tvrdím, že už aj stále lepšiu gastronómiu. Rozvoj všetkých aspektov cestovného ruchu je totiž nevyhnutný. No a to, že ideme dopredu, je zásluhou veľkého počtu ľudí, ktorí vedia, že musia robiť poctivú prácu.
Na mysli mám teraz najmä gastronómiu. Som presvedčený, že špičková gastronómia má obrovskú moc prilákať ľudí. Preto som aj tak výrazne podporoval Gastro Cup, ktorý bol počas víkendu v Banskej Bystrici. Tešil som sa z účasti mnohých študentov, budúcich kuchárov, či barmanov.
Páčilo sa mi vášnivé zápolenie kuchárov, či sobotňajšia súťaž o najlepšiu reštauráciu Banskej Bystrice. Súťaž hodnotili sčasti návštevníci, sčasti významný kuchársky odborník Robert Sklenař. Tak aspoň nejaké názvy. Zvíťazil hotel Šachtička, ktorý reprezentoval Dávid Hegeduš. Výborne obstál aj Smartfood s Petrom Kulhánym, Frais s pánom Ambružom či Pigis s Pavlom Búcim.
Ako odborník – hodnotiteľ povedal, že všetci súťažiaci predviedli jedlá na vysokej európskej úrovni. Teším sa a v prípade ocenených dúfam, že keď tam zájdem, na jedálnom lístku budú aj špeciality, s ktorými súťažili.
Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.