Múzeum SNP v Banskej Bystrici si Vás dovoľuje pozvať na premietanie dokumentárneho filmu režiséra Dušana Hudeca o slovenskom rodákovi, ktorý sa stal národným hrdinom – Michaelovi Strankovi s názvom „Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom“. Premietanie spojené s diskusiou sa uskutoční v stredu, 28. februára 2018 o 19:30 v kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici.
Po niekoľkodňových krvavých bojoch s Japoncami vztýčili šiesti vojaci americkej námornej pechoty 23. februára 1945 zástavu na ostrove Iwo Jima. Velil im seržant Michael Strank, rodák z rusínskej obce Jarabina, ktorý však vo vojne v Tichomorí zahynul. Mal len 25 rokov.
Vďaka expresívnej fotografii Joa Rosenthala sa vojaci dvíhajúci vlajku stali slávnymi a uctievanými hrdinami. Ikonická fotografia, ktorá vznikla pred vyše 73 rokmi, sa stala jedným z najslávnejších symbolov vojnovej histórie.
Účasť na premietaní prisľúbili nielen autori filmu Dušan Hudec a Darina Smržová. ale tiež veľvyslanec USA v Bratislave J. E. Adam Sterling. Vščetci návštevníci sú vítaní.
Michael Strank
(* 10. november 1919 Jarabina, ČSR – † 1. marec 1945 Iwo-džima, Japonsko)
Michael bol americký vojak, poddôstojník Námornej pechoty Spojených štátov rusínskeho pôvodu. Stal sa známy počas bitky o Iwó-džimu počas druhej svetovej vojny, keď bol spolu so svojimi spolubojovníkmi odfotografovaný pri stavaní vlajky na vrchu Suribači. Zahynul v dôsledku paľby vlastného delostrelectva v neskoršej fáze bitky.
Narodil sa 10. novembra 1919 na Slovensku v spišskej dedine Jarabina, odkiaľ ako šesťročné dieťa odišiel so svojimi rodičmi do USA. Vyštudoval strednú školu v Pensylvánii a v októbri 1939 sa prihlásil do námornej pechoty. Padol 1.marca 1945 po zásahu šrapnelom z americkej lode, keď do piesku kreslil náčrt novej akcie.
Slávnym sa stal vďaka záberu reportéra Associated Press, Joea Rosenthala, ktorý zachytáva druhé vztyčovanie americkej vlajky na vrchu Suribači sopečného ostrova Iwo Jima (prvá vlajka vztýčená dve hodiny predtým a pred príchodom veliteľa bola príliš malá). Dobytia ostrova, na ktorom vztyčoval túto vlajku sa nedožil. Jeho brat Peter Strank slúžil počas vojny v južnom Pacifiku na lietadlovej lodi USS Franklin.
Za života dostal tieto vyznamenania: Purple Heart, Presidential Unit Citation, America Defense Service Medal, American Area Campaign Medal, Asiatic-Pacific Area campaign with four stars, World War II. Victory Medal a ďalšie. Pochovaný je na Arlingtonskom národnom cintoríne, hrob č. 7179, Sekcia 12.
Roku 2008 zistil americký vojak Gunnery Sergeant Matt Blais, ktorý bol pridelený k bezpečnostnej službe Amerického veľvyslanectva na Slovensku, že Strank nebol rodeným Američanom, ale že nadobudol občianstvo USA roku 1935 prostredníctvom naturalizácie svojho otca, pričom nikdy nedostal o tom doklad.
Matt Blais sa preto obrátil ešte raz obrátil na Imigračný a naturalizačný úrad (INS) so žiadosťou o vydanie dokladov o Strankovom občianstve, ktorej bolo vyhovené. 29. júla 2008 prevzala Strankova najmladšia sestra, Mary Pero, v rámci ceremónie pred Pamätníkom americkej námornej pechoty v Arlingtone listinu potvrdzujúcu jeho americké občianstvo.
Zdroj: Múzeum SNP, Foto: archív a ilustračné