V piatok 24. novembra 2017 sa v budove Slovenského národného divadla odovzdávali Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. V hre bolo aj banskobystrické Divadlo na Rázcestí.
Cena Nadácie Tatrabanky
Režisér a umelecký šéf Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici Marián Pecko bol v kategórii Divadlo nominovaný za réžiu inscenácie Vojna nemá ženskú tvár (premiéra: január 2017), ktorú pripravil pre Slovenské komorné divadlo v Martine (viac o inscenácii na webe SKD).
Prestížne Ceny Nadácie Tatra banky sú udeľované každoročne, aktuálne išlo o 22. ročník. Nominovaní v kategórii Divadlo boli okrem Mariána Pecka: Sláva Daubnerová, za text a réžiu inscenácie Spievajúci dom (SND, Bratislava), Andrej Kalinka, za koncept a réžie inscenácie Kráľ (BBD, Bratislava).
Marián Pecko sa stal laureátom Ceny po prvýkrát, zároveň ide o prvú Cenu Nadácie Tatra banky pre člena umeleckého súboru Bábkového divadla na Rázcestí.
Inscenácia Vojna nemá ženskú tvár zaznamenala od svojej premiéry už niekoľko pozoruhodných úspechov. V máji 2017 získala Grand Prix na festivale Nová dráma 2017. Na tom istom festivale zároveň získala Cenu bratislavského diváka. Bola nominovaná v rámci najprestížnejšej divadelnej ceny sezóny DOSKY 2017 v kategórii Mimoriadny počin v oblasti činohry. Tesne pred galavečerom sa inscenačný tím vrátil z Bieloruska, kde inscenácia účinkovala v programe divadelného festivalu.
Dramatizáciu rovnomenného románu Svetlany Alexijevič pre SKD pripravila pod menom Horváthová Iveta Škripková, riaditeľka BDNR. Gratulujeme k mimoriadnemu úspechu!
Galavečer bolo možné sledovať v priamom prenose. Záznam z večera si môžete pozrieť na YouTube : https://www.youtube.com/watch?time_continue=8669&v=f0a5TGTTRYk.
Vojna nemá ženskú tvár
Téma inscenácie podľa jedinečnej literárnej predlohy držiteľky Nobelovej ceny Svetlany Alexijevič je pre diváka šokujúca a zároveň mimoriadne pútavá. Podobne ako kniha, aj jej dramatizácia vyrastá z dokumentárneho základu orálnej histórie, no usiluje sa sprostredkovať predovšetkým emocionálny svet sovietskych žien – aktívnych vojačiek počas druhej svetovej vojny.
Je epická, citlivo utkaná z jednotlivých rozprávaní, ktoré sú prezentované siedmimi ženskými postavami v sugestívnom podaní herečiek martinského divadelného súboru. Marián Pecko sa sústredil práve na to, čo je za zapísanými dejinami. Na ženské tváre a duše, ktoré tieto dejiny skutočne žili. Na každú sekundu dňa, ktorú prežili na fronte po boku mužov, zbraní, ranených a mŕtvych. O to viac divákmi otrasie vnútorná sila a odvaha žien, ich pragmatickosť, ale aj obyčajný strach a túžby.
Zdroj: Monika Tatarková, Foto: BDNR, SKD a ilust.