Daniel Karas: Poslanec musí pracovať pre ľudí

ROZHOVOR
5 /

Do predchádzajúcich komunálnych volieb išiel Daniel Karas so sloganom „Pracujem pre Vás“. To vo svojej poslaneckej práci napĺňa do bodky.

Daniel Karas je od roku 2010 poslancom mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici už druhé funkčné obdobie. Predsedá Komisii pre školstvo a šport, je členom komisie pre územný rozvoj a stal sa predsedom Dočasnej komisie MsZ na spracovanie návrhov volebných obvodov pre volebné obdobie 2018 – 2022. Zaslúžil sa o vznik  novej mestskej časti Fončorda. Zároveň  sa podieľal sa na mnohých investičných akciách pre Fončordu i mesto Banská Bystrica.

Hlavnou prioritou Daniela Karasa sú rekonštrukcie ciest, školstvo a investície do rozvoja.  Za posledných sedem rokov sa aj vďaka nemu podarilo zrekonštruovať v meste  niekoľko desiatok úsekov nových ciest, chodníkov, vonkajších schodísk so zábradliami, ale aj 22 nových detských ihrísk pre deti.

V spolupráci s mestom sa aktívne venuje obnove a rekonštrukciám základných a materských škôl, kde za posledné roky dosahuje Banská Bystrica veľmi dobré výsledky. Preto by chcel skúsenosti z mestskej politiky poskytnúť ľuďom v kraji a svojou prácou krajského poslanca vytvárať dôstojné podmienky pre ich život. Je presvedčený, že keď to ide v meste Banská  Bystrica,  tak to pôjde aj v Banskobystrickom samosprávnom kraji .

Aj vďaka vášmu aktívnemu prístupu je dnes Fončorda  samostatným volebným obvodom aj mestskou časťou. V čom vidíte prínos tohto nového usporiadania mesta?

Ďakujem za uznanie. Možno veľa ľudí ani netušilo, že Fončorda dlho nebola právoplatne vymenovaná za mestskú časť. Svojím spôsobom neexistovala. Občania síce používali tento názov desiatky rokov, ale po právnej stránke sme boli Radvaň. Keďže som sa narodil na Fončorde a som hrdý Fončorďan, tak som to chcel dať na pravú mieru.

Preto sme s Občianskou radou iniciovali petíciu a zozbierali cca 2500 podpisov, aby sa mohol začať tento proces. Na zastupiteľstve som požiadal primátora mesta Jána Noska  o vytvorenie dočasnej komisie pre vymenovanie  novej mestskej časti Fončorda, kzotú následne schválilo zastupiteľstvo.   

Po 1,5 – ročnej práci, posúdení a spracovaní rôznych právnych predpisov, urbanistických návrhov, vyčlenení presných hraníc a ulíc pre Fončordu ministerstvo vnútra právoplatne určilo novú mestskú časť Fončorda. Odteraz my všetci, čo tu žijeme, si môžeme povedať, že sme Fončorďania a nikto nám to už nezoberie. 

Myslím si, že pre tunajších obyvateľov má ziskanie statusu mestskej časti a samostatného volebného obvodu Fončorda má veľký význam do budúcnosti. Takto môžeme žiadať od mesta každý rok viac peňazí z rozpočtu na chodníky, cesty, parkoviská, ihriská, školy, škôlky a ďalšie veci, ktoré sú potrebné pre kvalitný život na sídlisku.

Ako sa Vám darí skĺbiť profesionálnu prácu s funkciou mestského poslanca a pokiaľ budete úspešný aj s činnosťou krajského poslanca? 

Som zvyknutý tvrdo pracovať. Za tie roky si viem zadeliť svoje povinnosti tak, aby som v pohode stíhal profesionálnu aj poslaneckú prácu a hlavne rodinu. Priznám sa, že pracovať pre ľudí ma baví a niet lepšieho pocitu, ako keď sa nám spoločne s primátorom mesta Jánom Noskom a občanmi podarí niečo užitočné urobiť na Fončorde alebo v meste.

Budem sa možno opakovať, ale spojenie primátor, občan  a poslanec  je najlepšia trojkombinácia  na vytváranie dobrých vecí pre spoločnosť. Nevidím preto v tom problém, aby tento prirodzený systém nemohol fungovať aj na úrovni kraja. V miestnej  a regionálnej politike by mali byť ľudia, ktorí sú ochotní a schopní naozaj pracovať pre voličov a nebrať to iba ako nejaký honor.

Pre obyvateľov Fončordy a mesta sa Vám už podarilo urobiť nemálo. Čo by ste chceli priniesť obyvateľom nášho okresu a kraja ako poslanec?

V prvom rade chcem pokračovať v tom, čomu sa venujem ako poslanec Banskej Bystrice. Chcem tvrdo pracovať, získavať investície pre svoj okres  a  aktívne podporovať rozvoj celého kraja tak, ako sa mi to  darí v meste Banská Bystrica. Toto však za posledné štyri roky v našom kraji nefungovalo tak, ako by malo. Poslanci sa mohli aj rozkrájať, keď vedenie kraja sa venovalo svojej politike a nevedelo nájsť cestu k spolupráci s občanmi a zastupiteľstvom. Náš kraj takto prišiel  o milióny eur z eurofondov na obnovu ciest, škôl či domovov sociálnych služieb.

 Tieto stratené financie sa potom museli nahradiť prostriedkami z krajského rozpočtu, ktoré zasa chýbajú inde. Jednoducho musí fungovať spolupráca župan, občan a  poslanec tak isto, ako je to v meste Banská Bystrica. O toto by som sa snažil, ak by som sa stal poslancom nášho kraja. Verím, že potom tento kraj vieme posunúť dopredu

Predsa len okres či kraj predstavujú omnoho väčší záber, ako mesto.Čo podľa Vás očakávajú od poslancov obyvatelia nášho kraja po novembrových voľbách?

 Povedzme si to na rovinu – občania o fungovaní a kompetenciách VÚC toho veľa nevedia, pretože im to nikto poriadne nevysvetľuje. Na to nestačí pár mesiacov volebnej kampane. Ľudia sú praktickí a chcú, aby jazdili po kvalitných cestách medzi obcami, aby ich deti chodili do dobre vybavených stredných škôl, aby svojich starých rodičov mohli umiestniť v domovoch sociálnych služieb s kvalitnými službami. Jednoducho chcú lepšie žiť.

 A práve v tom im môže VÚC pomôcť. Ibaže to musia poznať svojho poslanca v danom obvode, v našom prípade okrese Banská Bystrica, ktorý s nimi komunikuje a na ktorého sa môžu kedykoľvek obrátiť. Preto by poslanci nemali sedieť len na stoličkách, ale musia chodiť viac medzi ľudí  po okrese a kraji, aby presne vedeli, čo občanov skutočne trápi. Následne na konci volebného obdobia by mal poslanec skladať občanom  účet, čo konkrétne  pre nich urobil. Tak to vidím ja.

V čom vidíte hlavný problém, že Banskobystrický samosprávny kraj nefungoval v poslednom tak, ako ostatné kraje na Slovensku a ako sa to dá napraviť?

Už som povedal, nový župan s novými poslancami resp. ich väčšinou musí spolupracovať  a ťahať za jeden povraz. Tieto základné veci posledné štyri roky v BBSK nefungovali a náš kraj ako keby zaspal. Nechcem ale rozoberať to, čo tu bolo. Chcem sa pozerať dopredu a nie  dozadu. Toto všetko sa však musí zmeniť, do nášho kraja musia prúdiť nové investičné zdroje. Nemôžeme prichádzať o investície, ktoré sú potrebné pre rozvoj a lepší život našich ľudí . 

 Verím, že po 4. novembri sa podarí vytvoriť takýto tím volených zástupcov občanov na krajskej úrovni, ktorí nebudú medzi sebou politikárčiť, ale  pustia sa do poctivej tvrdej práce pre ľudí. Práve tomu by som chcel napomôcť, samozrejme ak ma občania zvolia za svojho zástupcu v Banskobystrickom samosprávnom kraji. 

Myslíte si, že  náš kraj môže vyrovnať ten investičný a rozvojový deficit posledných štyroch rokov voči ostatným siedmim krajom na Slovensku?

Myslím si, že sa to môže podariť. Som presvedčený, že tento kraj môže byť lepší a krajší, aby sa tu dobre žilo. To sa dá dosiahnuť poctivou a zodpovednou prácou župana a poslancov pre ľudí. Výsledky volieb ukážu, či sa vytvoria reálne podmienky k tomu, aby sme sa vydali na túto podľa mňa jedine správnu cestu.  Rád by som k tomu osobne prispel, pretože viem, ako sa dajú získavať investičné prostriedky pre samosprávu a som zvyknutý doťahovať rozbehnuté projekty až do konca. Verím, že tento kraj prebudíme.

 Ďakujeme za rozhovor.

Autor: (tom), Foto: ilustračné