Jeden z najvážnejších kandidátov na bystrického župana Ján Lunter sa miesto politiky venuje skôr hľadaniu riešení problémov občanov kraja. Na posledných tlačových besedách navrhol riešenie dlhodobej nezamestnanosti v Banskobystrickom samosprávnom kraji a oživenie vidieka. Nie je to žiadna teória, ale príklady, kde to funguje.
Ako sa dá riešiť dlhodobá nezamestnanosť
Hlavným cieľom Jána Luntera je rozvoj kraja a viac práce pre jeho obyvateľov. To sa dá dosiahnuť iba naštartovaním regionálnej ekonomiky, zavedením integrovaného dopravného systému a väčšími investíciami do ciest.
Za veľký problém však Lunter považuje ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní a stratili pracovné návyky. Hlavne v južných okresoch kraja je takýchto ľudí veľa a brzdia ich celkový rozvoj.
„Aj keby do týchto regiónov dnes prišiel investor a ponúkol voľné pracovné miesta, veľmi veľa ľudí by nemalo dostatočnú kvalifikáciu a pracovné návyky na to, aby mohli tieto miesta úspešne obsadiť. A to je okrem nedostatočnej infraštruktúry, zlých ciest a spojov, ďalší dôvod, prečo sa tieto okresy nerozvíjajú a všetkým ľuďom v nich sa žije ťažšie,“
konštatuje Ján Lunter
Riešením je podľa neho spolupráca súkromného sektora s obcami v rámci sociálnej ekonomiky. Dlhodobo nezamestnaní by tak dostali príležitosť nadobudnúť pracovné návyky a kvalifikáciu.
„Najdôležitejší pokrok u ľudí, ktorí k nám prichádzajú, nastáva vtedy, keď si začnú vážiť svoju prácu a veriť vo svoje schopnosti. Vtedy vieme, že sú pripravení uplatniť sa na trhu práce a byť produktívni,“
hovorí Ivan Mako, ktorý rozbehol sociálny podnik práčovne vo Valaskej.
Dopĺňa ho starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký, ktorý v obecnom podniku zamestnáva 50 ľudí:
„Väčšina z nich je zo susedných obcí, pretože naši bývalí zamestnanci zo Spišského Hrhova sa už posunuli na pozície v súkromných firmách. So zručnosťami a návykmi, ktoré u nás získali, boli pre zamestnávateľov oveľa zaujímavejší. Zamestnanosť sa prejavila aj v poklese negatívnych javov ako záškoláctvo, alkoholizmus či kriminalita. Keď dlhodobo nezamestnaní ľudia získajú prácu, investujú do kvality bývania a do vzdelania svojich detí, potom sa správajú rovnako ako väčšinová populácia.“
Toto je podľa Luntera skutočná cesta k riešeniu sociálnych problémov a chudoby v našom kraji.
Plán na oživenie vidieka a naštartovanie turizmu
Jeden z programových pilierov Jána Luntera je plán pre regionálny rozvoj, podporu turizmu a malých podnikateľov. Inšpirácia pre tento programový bod pochádza zo zahraničia. Konkrétne zo Švajčiarska, z oblasti Val Mustair. Jednou z kľúčových vecí, ktorú miestne samosprávy využívajú na naštartovanie ekonomického rozvoja je princíp vzájomnej spolupráce a koordinácie jednotlivých členov miestnej komunity.
„Máme jedno veľmi konkrétne a praktické riešenie, ktoré bude lákadlom pre turistov a zároveň príležitosťou pre našich malých podnikateľov, farmárov a remeselníkov. Sú to špeciálne predajné pulty s lokálnymi produktmi. Prostredníctvom nich budú môcť drobní farmári a remeselníci ponúkať svoje výrobky. Chceme zaviesť systém, ktorý funguje v mnohých vyspelých krajinách a veľmi pomáha lokálnej ekonomike a hlavne ľuďom, ktorí inak nemajú šancu konkurovať veľkovýrobcom a reťazcom,“
informuje Ján Lunter.
Dnes regionálne pulty v reťazcoch nie sú, aj keď dopyt po zdravých a lokálnych potravinách neustále rastie. Podpora slovenských, v tomto prípade regionálnych výrobcov, je v posledných rokoch veľká téma, no v praxi to vyzerá skôr tak, že podiel slovenských potravín na pultoch obchodov aj naďalej klesá.
„Počas leta sme využívali regionálne pulty a ľudia na ne reagovali veľmi pozitívne. Župa môže pomôcť malým producentom a farmárom, svojou váhou im môže pomôcť vyjednať férové podmienky a vďaka logistickej podpore splniť ostatné požiadavky reťazcov, ktoré dnes malí producenti nie sú schopní plniť,“
nadväzuje Vratko Strmeň, podnikateľ z okresu Brezno.
Úlohou kraja, tak ako vo Švajčiarsku, Rakúsku, alebo Nemecku, je vytvoriť spoločnú a početnú distribučnú sieť pre regionálne produkty a poskytnúť pre tieto produkty spoločný marketing.
„V našom kraji registrujeme vyše 500 poskytovateľov ubytovania. Po vzore zo Švajčiarska, na recepciách ubytovateľov, ale aj v kultúrnych a turistických inštitúciách umiestnime regionálne pulty, kde si turisti budú môcť ako suvenír zakúpiť regionálne produkty,“
dopĺňa Ondrej Lunter, ktorý má manažérske skúsenosti z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Slovenský raji.
Keď sa chce, tak to ide. Tento systém chce Ján Lunter zaviesť aj v Banskobystrickom kraji. Pre neho absolútne kľúčové, aby naši ľudia mali príležitosť uplatniť sa doma a nemuseli z kraja odchádzať.
Zdroj: (tom) a Roman Grešo, Foto: ilustračné