Je to nanič víkend, keď si človek narazí rebrá, nemôže sa ani poriadne nadýchnuť a vynechá dve pekné podujatia. Krst knihy o Kráľovej studni priamo na mieste a halušky v Tureckej.
Tak som si halušky navaril doma, polihoval na gauči a telefonoval. Kamarátom do Chorvátska. Jaro Chodelka z CK Suntravel je na Istrii, kde vedie potápačské kurzy. Pochvaľuje si prameň, ktorý v mori našli. Pod hladinou vyviera čistá voda a je poriadne studená. Tam sa vraj všetci chodia ochladzovať.
Spomenul som si na Tučepi na Makarskej riviere. Tam je priamo na pláži niekoľko prameňov pitnej vody. Len pár metrov od brehu. Ráno, keď je tichá hladina, vidno dokonca bublinky pitnej vody.
Tam som zavolal Stanovi Deličovi z CK More. Pribudol nový hotel a priamo z Makarskej je k dispozícii nová lodná linka. Najskôr ide do mesta Korčula, potom na ostrov Mljet a končí v Dubrovníku. Do Dubrovníka príde za tri hodiny a štyri hodiny sa tam zdrží. Vynikajúca príležitosť. Korčula je tak dostupná aj pre dovolenkárov na Makarskej riviere.
Ostrov Mljet je pre bežného návštevníka skoro nedostupný. Ide tam len jeden trajekt z Pelješacu. Navštevovaný je predovšetkým jachtármi. A Dubrovník? Preplnené parkoviská robia z neho takmer nedostupné mesto. Je to aj ďaleko, aj sa parkuje neraz kilometre od centra mesta. A skúste zaparkovať nesprávne. Papúč i odťahových vozidiel majú dosť. Loďou človek príde rovno do prístavu v centre mesta a má dosť času Dubrovník si vychutnať.
Škoda len, smutne dodával Stanko Delič, že niektoré médiá ponúkajú úplne nezmyselné dopravné informácie. Bez skutočného poznania trása bez toho, aby si pozreli aspoň mapu, púšťajú do éteru nezmysly.
V podobnom duchu hovorila aj Eva Samorská z banskobystrickej CK Aquamarin. Práve je v Gradaci, najjužnejšom letovisku Makarskejriviery. Pýtal som sa na ceny, lebo je vraj drahota. Zeleninový šalát s kuracinou v bufete kúsok od kaviarne, kde práve sedela, stojí 45 kún. To jej cca 6 eur. Pivo bežne stojí okolo dvoch eur, niekde i menej. A v obchode ešte menej.
Aj ona si svoje myslí o informačnej hodnote niektorých správ. Pred pár dňami sme sa dozvedeli o tom, že v Chorvátsku môže dovolenkár dostať až 700 – eurovú pokutu, ak nie je slušne oblečený. Pravda je taká, že pokuta môže byť 700 – kunová, čo je cca 100 eur. A za čo?
Na Hvare, v Splite, ale napríklad aj na Pagu okolo mesta Novalja je veľký počet mladých, prevažne Britov. A tí chodia po pamiatkách takmer úplne vyzlečení. Nuž, Chorvátov to už dráždi a chcú si s nimi urobiť poriadok. Lebo robia neporiadok. Na ostrove Korfu som sa v požičovni áut dokonca stretol s tým, že v jednom letovisku poistka po zotmení neplatí. Vtedy vystrájajú britskí mládežníci.
A ako je to s kolónami? V istých hodinách sú v sobotu samozrejmé. K moru sa treba vybrať tak, aby najmä okolo Záhrebu nešlo auto medzi desiatou a pätnástou hodinou. Ak sa to dá. Raz darmo, je tu sezóna a ďalšiu diaľnicu Chorváti asi stavať nebudú.
Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: autor