Ľubomír Motyčka: Podprsenky a migranti alebo my a cudzinci

Blog
32 /

Toto asi naozaj nie je vážna téma. Jej začiatok je dokonca v mužskom klebetení.

Postávali sme okolo popolníka a ja som trochu nostalgicky spomenul nedávnu dovolenku pri mori. Staré dobré zvyky, keď sa dámy producírovali na plážach bez podprseniek, sa akosi skončili. Z mužského hľadiska je to škoda. Bola to celkom pekná móda.

Do toho razantne vstúpil muž, ktorého poznám ako veľkého podporovateľa istej špecifickej politickej strany: „To kvôli migrantom. Ženy sa boja islamistov, aby ich neprovokovali.“

Na okamih som zaváhal. Čo to má spoločné s migrantmi? Nevidel som ani jedného. Jednoducho lekári tak dlho upozorňovali na riziká opaľovania hore bez, až tomu ženy uverili. Ale nie, to je určite kvôli migrantom. A pritom, dodnes tento zvyk tolerujú aj na hotelových plážach v Egypte a Turecku. Ale, aj tam je stále zriedkavejší.

Tento, možno povedať až hysterický prístup k inak veľmi závažnej téme, ma priviedol k malému zamysleniu. Nepreháňame to už niekedy? A uvedomuje si niekto, že o Slovensko migranti ani nemajú záujem? Inak by cez otvorené hranice už dávno prišli po získaní dokladov v inej krajine. Dokonca, keby ich k nám aj doviezli, ktovie koľkí by tu reálne ostali? Uprednostňujú krajiny s vysokými sociálnymi dávkami a krajiny, ktoré mali svoje kolónie. Ich jazyky sa učia už doma.

O tom, že to niekedy už preháňame, viem aj od jedného Slováka zo Srbskej Vojvodiny. Nedávno boli protesty proti cudzím robotníkom v jednej obci. Malo ísť prevažne o Slovákov z Vojvodiny, ktorí chceli u nás pracovať a platiť dane. Čiže už vlastne nechceme ani Slovákov spoza hraníc?

Vie niekto o tom, že v Banskej Bystrici žije cca 800 až 900 cudzincov? Od Bulharov, ktorí sú tu usadení už dlhé desaťročia, cez Rusov, Ukrajincov, ale aj Sýrčanov či obyvateľov iných krajín a kultúr? Sám poznám čierneho pána, s ktorým sme spolu združení vo včelárskej organizácii. Je to jednoducho úspešný a šikovný slovenský včelár. A vôbec, drvivá väčšina cudzincov v našom meste poctivo pracuje, mnohí sú lekári, výborní odborníci, mnohí majú remeselné či iné zručnosti. Sú súčasťou mesta, nezaťažujú ho. Skôr naopak, sú prínosom.

Mal by som sa dokonca opraviť. Akýže sú to cudzinci? Sú to naši spoluobčania, žijeme a pracujeme v tomto meste spolu. Sú to Bystričania.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.

Ľubomír Motyčka