Najčastejšie sa nad cenou tepla zamyslíme vtedy, keď nám príde ročné vyúčtovanie. Málokto si vie reálne zhodnotiť, či je suma vysoká, adekvátna alebo výhodná.
Veľmi často to posudzujeme porovnávaním s predchádzajúcimi rokmi. Čo ale všetko cena tepla zahŕňa a od čoho sa odvíja? Poznáme faktory, ktoré môžu cenu tepla pri ďalšom vyúčtovaní značne navýšiť? Je to zaujímavé práve teraz, keď končí vykurovacia sezóna a prichádza ročné vyúčtovanie spotreby tepla.
Slabá zima nemusí automaticky znamenať nízke sumy na faktúrach za teplo
Výsledná cena za teplo nie je závislá len od toho, či je silná alebo slabá zima a koľko paliva sa skutočne na výrobu tepla spotrebuje. Výsledná cena je totiž ovplyvnená viacerými ďalšími faktormi. V prípade vlastných domových kotolní sú to okrem ceny paliva (plyn/elektrina/biomasa), nákladov na prevádzku a obsluhu, aj celková suma na vybudovanie kotolne, teda splátky istiny a úroky z úverov, ktoré si viaceré bytové domy na vybudovanie svojich kotolní brali. Ďalej sú to pravidelné revízie, opravy a údržba.
Pri týchto položkách sa samozrejme zohľadňuje stav a vek kotolne, čo ovplyvní aj výšku samotných prevádzkových nákladov. Zastaraná a stále viac poruchová kotolňa si určite bude vyžadovať ďalšiu nemalú investíciu, ktorá môže byť nákladnejšia než zmena dodávateľa tepla.
Priebežné inovácie v STEFE
Výšku ceny tepla pri centrálnom vykurovaní ovplyvňuje hlavne cena paliva (plyn/biomasa), výška odpisov a v konečnom dôsledku aj regulačný úrad. Spoločnosť STEFE Banská Bystrica, a.s. už v roku 1999 zrekonštruovala výhrevňu v Radvani na modernú tepláreň s technológiou na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla, vďaka ktorej môže účinnejšie využívať primárne zdroje energie a vyrábať tak lacnejšie a ekologickejšie teplo.
„Robíme všetko preto, aby sme cenu tepla v Banskej Bystrici stabilizovali. A to sa nám aj darí. V posledných troch rokoch klesla cena tepla o viac ako 15%. Čím viac domov sa na STEFE pripojí, tým výraznejšia stabilizácia cien za dodané teplo nastane. Okrem toho zákazníkov odbremeníme od vynakladania nepredvídateľných finančných prostriedkov na opravy vlastnej kotolne či obstaranie nového energetického zariadenia, od nákladov na nákup drahého paliva, správu, údržbu, revízie, obsluhu a pod. Naše analýzy nám dokazujú, že v mnohých domoch platia domácnosti za teplo viac, ako keby boli pripojené na STEFE,“
vysvetľuje situáciu Iveta Pršová, ekonomická riaditeľka spoločnosti STEFE Banská Bystrica, a.s..
„Dôvodom toho je jednak vyššia nákupná cena primárnych energií, vyššie úrokové sadzby z poskytnutých úverov na technológiu plynovej kotolne či fakt, že ešte donedávna sa uvádzali náklady na vyrobené teplo neobjektívne v položkách fondu opráv,“
dodáva Pršová.
Straty v potrubiach sú už minulosťou
Hlavnou výhodou prevádzky vlastnej kotolne v minulosti bola výška platieb za reálne spotrebované teplo bez tepelných strát pri dodávke tepla. Táto výhoda sa oproti dodávke tepla prostredníctvom CZT časom a inováciami úplne stratila.
Spoločnosť STEFE začala už pred 15 rokmi investovať značné finančné prostriedky do rozvodov tepla, aby sa straty pri prenose tepla znížili na minimum a zvýšila sa efektívnosť celého systému dodávky tepla. Do zeme preto uložila nové predizolované rozvody a do domov nainštalovala kompaktné odovzdávacie stanice tepla (KOST).
Zmenil sa aj spôsob merania dodaného tepla. Fakturačný merač tepla je umiestnený priamo v bytovom dome na KOST. Zákazník vďaka tomu platí iba za spotrebované teplo, ktoré je namerané v jeho dome. Staré a nevyhovujúce rozvody sú vymenené za nové predizolované už takmer v celej Banskej Bystrici
Zdroj: STEFFE, Foto: ilust.