…to je názov jednej z desiatok kníh a publikácií známeho slovenského lekára, spisovateľa, fytoterapeuta, ale aj amatérskeho filmového režiséra a rozhlasového tvorcu MUDr. Karola Miku, rodáka zo Starých Hôr pri Banskej Bystrici.
Stretnutie s MUDr. Mikom v ŠVK
V týchto dňoch sa dožíva významného životného jubilea – deväťdesiatich rokov. Pri tejto príležitosti bude MUDr. Karol Mika hosťom pravidelného cyklu „Osobnosti“ v spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, ktorý sa koná v stredu 19. apríla 2017 o 16:00 hod.
Na priateľskom stretnutí , ktoré pripravuje ŠVK v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, bude MUDr. Karol Mika hovoriť nielen o svojej dlhoročnej lekárskej praxi, ale aj o účinkoch rastlín na ľudský organizmus. Opísal ich vo viac ako 150 – tich odborných štúdiách, v Malom atlase liečivých rastlín, ktorého je spoluautorom, či v desiatkach rozhlasových relácií a niekoľkých monografiách.
Zo života Karola Miku
Narodil sa 10. apríla 1927 na Starých Horách v rodine štátneho notára. Medicínu študoval na Lekárskej fakulte v Bratislave a už ako medik pracoval v redakcii Bratislavských lekárskych listov. Od promócie pôsobil v Krajskej nemocnici Banská Bystrica, kde po absolvovaní odbornej praxe na príslušných oddeleniach zakotvil ako praktický lekár pre dospelých.
Má veľmi široký medicínsky obzor a medicína je jeho životným poslaním. Je predovšetkým vzorom ako človek, ktorý spája ľudí a ukazuje im lepšiu budúcnosť svojim demokratickým a spravodlivým postojom. Neodmietne nikoho, kto ho požiada o pomoc a napriek medicínskym a spisovateľským úspechom ostáva vzorovo skromný.
Je známy svojím veľkým zmyslom pre podstatné veci. Tak ako hovorí, tak aj robí, skutočnosť neprikrášľuje peknými slovami. Členom Slovenskej lekárskej spoločnosti je od roku 1955. Keď sa od jari 1979 schádzal prípravný výbor Spoločnosti všeobecného lekárstva, medzi jeho nadšencami a vytrvalcami nechýbal MUDr. Mika, idealista s láskou k pravde, oddaný myšlienke a ochotný urobiť všetko, čo je v jeho silách.
Vtedy sa hľadali spôsoby ako podporovať ďalšie vzdelávanie praktických lekárov, aby sa odborne mohli dostať na úroveň, ktorá im umožní rovnocenne komunikovať so špecialistami jednotlivých odborov. Bol pri pokusoch vydávať a rozposielať zadarmo tlačové médium všetkým praktickým lekárom.
Na tento účel vytvorená publikačná komisia preukázala významnejšiu funkčnosť, ale všetko nakoniec ostalo na jednom – dvoch ľuďoch, z ktorých jedným zvyčajne býval MUDr. Mika, keď nezriedka iní odskočili…
Viac sa dozviete na stretnutí s týmto výnimočným človekom v ŠVK 19. apríla 2017.
Zdroj: Ľubica Laššáková ŠVK, Foto: ilust.