Podávanie daňových priznaní končí v piatok

SPRÁVY
0 /

Dátum 31. marca majú každoročne všetci živnostníci a podnikatelia zafixovaný ako posledný deň podania daňového priznania príjmov za uplynulý rok, pokaľ neoznámili Daňovému úradu odklad do júna. Väčšina si to ako zvyčajne necháva na poslednú chvíľu.

Daňové priznania

Finančná správa ešte začiatkom týždňa nemala odovzdaných ani polovicu z predpokladaného počtu daňových priznaní fyzických a právnických osôb, ktorých má byť okolo 1,2 milióna.

Hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková k tomu uviedla:

„Do pondelka 27. marca sme prijali elektronicky alebo v papierovej forme necelú polovicu daňových priznaní, cca 540.000. Najväčší nápor teda očakávame posledné tri dni na ich podanie.“ 

Aj daniari v Banskej Bystrici na Novej ulici 13 preto pripravili viaceré opatrenia pre väčší komfort daňovníkov. Daňový úrad v meste pod Urpínom je otvorený aj vo štvrtok 30. marca do 18. hod. a posledný deň v piatok 31. marca do 19:00 hod.

Dlhšie funguje aj call centrum na čísle 048 / 431 72 22, posledný marcový deň do polnoci. Zatiaľ bola situácia na našom Daňovom úrade pokojná, pracovníci a hlavne  pracovníčky úradu vybavovali klientov plynule bez dlhšieho čakania.

Celkovo na Slovensku je k dispozícii daňovníkom viac ako 50 miest mimo daňový úradov, kde sa preberajú daňové priznania. Ich kompletný zoznam je na internetovej stránke http://www.financnasprava.sk/. Pre zaujímavosť pri najväčšom Daňovom úrade v bratislavskej Petržalke je možné vo štvrtok a piatok podávať daňové priznanie aj prostredníctvom mobilnej kancelárie, bez vystúpenia z auta.

Daňové priznanie sa dá podať aj poštou s najneskorším dátumom 31. marca 2017. Do piatku je potrebné uhradiť aj daň, ak vám vznikla daňová povinnosť.

Majetkové priznania verejných činiteľov

Verejní činitelia majú na podanie majetkových priznaní tiež posledný termín 31. marca. Aby sa vyhli pokutám, nemali by sa s podaním priznania omeškať ani jeden deň. Zároveň by si mali dať pozor pri vypĺňaní a na nič by nemali nezabudnúť. V prípade zmeškania posledného termínu im hrozí pokuta.

Povinnosť podať majetkové priznanie sa v súčasnosti týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv. Majetkové priznanie musia podľa zákona podať napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ SIS, rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc SR.

Verejní funkcionári v majetkovom priznaní uvádzajú celkové príjmy za výkon verejnej funkcie za predošlý rok, prípadne aj iné príjmy. Zverejňujú tiež zoznam svojho nehnuteľného a hnuteľného majetku, avšak bez konkrétností. Za verejného funkcionára sa navyše považuje osoba ešte rok odo dňa skončenia výkonu verejnej funkcie.

Autor: (dem), Foto: ilust.