Štátna opera v Banskej Bystrici chystá na sobotu 1. apríla jedno milé prekvapenie. O 19.00 hod. to bude koncert venovaný legendárnej pedagogičke a osobnosti slovenského vokálneho umenia pani profesorke Vlaste Hudecovej pri príležitosti jej významného životného jubilea.
Koncert bývalých žiakov pre pani profesorku
Koncert má priliehavý názov „Pani profesorke z lásky“. Svojej učiteľke prídu zaspievať jej žiaci – umelci, ktorí sa presadili na svetových a domácich operných scénach. Nebudú medzi nimi chýbať Ľubica Vargicová, Monika Fabianová, Martina Masaryková, Martina Múdra, Sylvia Lejava Adamíková, Pavol Bršlík, Ľudovít Ľudha, Pavol Remenár, Šimon Svitok a Zoltán Vongrey. Spoluúčinkuje orchester Štátnej opery pod vedením Igora Bullu.
„Pani profesorka Hudecová sa celý život venuje príprave mladých spevákov a počas svojej pedagogickej praxe vychovala nejedného úspešného sólistu. Za svet opery spomeňme aspoň Ľubicu Vargicovú, Moniku Fabianovú, Ľudovíta Ľudhu, Pavla Remenára a mnohých ďalších. Z banskobystrických sólistov sú jej bývalými študentmi Šimon Svitok a Zoltán Vongrey. Francúzske príslovie hovorí, že byť učiteľom môže len ten, kto pozná veľa piesní. Je to samozrejme myslené v prenesenom význame, ale v prípade pani profesorky Hudecovej by sa dalo povedať, že platí doslovne,“
povedala pre TASR vedúca propagácie banskobystrickej Štátnej opery Katarína Uhríková.
Výučba spevu je v porovnaní s inými neumeleckými profesiami špecifická. Vyžaduje si výsostne individualizovaný prístup. Študenti nie sú len poslucháčmi školy, katedry a svojho pedagóga, ale vytvoria si k nemu priam rodinný vzťah. Dosvedčuje to fakt, že mnohí z absolventov pani profesorky Vlasty Hudecovej ju ako pedagogičku vyhľadávajú aj dnes, keď sú už etablovanými interpretmi.
„Učiteľ sa stáva súčasťou ich života, pozná ich charakterové črty, súkromný život i rodinu, snaží sa ťažiť z dispozícií mladého speváka a ušiť mu hodiny na mieru. Dá sa povedať, že osobnosť pedagóga je pri príprave budúceho vokálneho umelca absolútne kľúčová,“
dodala Katarína Uhríková.
Profesorka Vlasta Hudecová
Narodila sa 19. marca 1937 v Moravskom Lieskovom. Hudbe sa venovala od malička a v roku 1953 začala študovať spev na konzervatóriu v Bratislave v triede profesorky Dariny Žuravlevovej – Paulovičovej. Na absolventskom koncerte v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave 20. mája 1958 spievala „ Kantátu č. 51 pre sólový soprán so sprievodom orchestra“ J. S. Bacha.
Po štúdiu konzervatória pokračovala v štúdiu spevu na VŠMU v triede slávnej slovenskej profesorky Doc. Anny Hrušovskej. VŠMU absolvovala v roku 1963 postavou Fiordiligi v opere W. A. Mozarta Cosí fan tutte a piesňovým recitálom.
Vtedy ešte Vlasta Rojková sa rozhodla pre pedagogickú dráhu. V roku 1963 sa stala asistentkou na Pedagogickom inštitúte v Nitre, kde pôsobila ako pedagóg hlasovej výchovy. Po jeden a pol ročnom pôsobení na katedre hudobnej výchovy, kde ju práca neuspokojovala, od septembra 1964 začala učiť spev na bratislavskom konzervatóriu.
Z jej vyše dvadsaťročného pôsobenia na foniatrickej klinike a z praxe v náprave hlasových porúch vznikla metodická štúdia „Typy fonačných porúch u spevákov a hlasových profesionálov, možnosti ich reedukácie“. Táto štúdia má slúžiť pre pedagógov a študentov VŠMU, prípadne konzervatórií pri odstraňovaní hlasových porúch a tiež pre poznanie anatómie a fyziológie hlasového ústrojenstva.
Na VŠMU v Bratislave pracovala od roku 1976. Najskôr ako externý pedagóg, v školskom roku 1982 – 83 ako interný pedagóg až do roku 2007. Učiteľské poslanie je len jednou z aktivít prof. Vlasty Hudecovej. Jej povahe je vlastné, že sa neuspokojí s tým, čo momentálne dosiahne a túžba za poznaním a ďalším vzdelaním ju hnala ďalej.
Preto privítala ponuku pôsobiť od roku 1973 externe na Foniatrickej klinike fakultnej nemocnice na Zochovej ulici v Bratislave, ako hlasový pedagóg pri hlasových poruchách.. Práca na klinike jej veľmi pomohla k zvýšeniu vedomostí a k skvalitneniu pedagogickej práce. V náplni mala nielen reedukáciu hlasu, ale bola aj pri školení logopédov.
Na základe jej pracovných výsledkov a zainteresovanosti o školské diania a reprezentáciu školy, ju vedenie VŠMU a ministerstvo školstva vtedajšej republiky, na prelome rokov 1984-85 vyslalo na štvormesačnú mesačnú stáž do Talianska na Santa Ceciliu do Ríma a školu pri La Scale v Miláne.
Absolvovala stáž na konzervatóriu v Miláne u maestra Ferranda Piera Mirandu a u profesorky Anny – Marie Castiglioni, stáž v Scuola la Scala v Miláne u profesora Silvestriho, Mantovaniho a mezzosopranistky pani Simionato. Navštívila aj súkromné hodiny u pani Giny Ciny. V Taliansku navštívila hodiny spevu u profesorky Berziani na konzervatóriu v Aquille a tiež hodiny spevu na Hochschüle für Musik v Stuttgarte u prof. Abel a prof. Gesti. Skúsenosti zo stáží podporili jej vedomosti a utvrdili ju v presvedčení správnych pedagogických postupov pri výuke spevu a zároveň sa jej obohatila repertoárová rozhľadenosť.
Vlasta Hudecová je stále aktívnym pedagógom a vychováva budúcich operných a koncertných spevákov, ale aj pedagógov. Pracuje ako členka magisterských, bakalárskych i doktorantských štátnych skúšok. V súčasnosti je profesorkou spevu na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a tiež na Akadémii umení v Banskej Bystrici.
Zdroj: (dem) a Cirkevné kozervatórium, Foto: ilustračné