Uplynulo už 72 rokov od chvíle, keď sa mesto pod Urpínom vyslobodilo z fašistického zovretia. Čierny obelisk na banskobystrickom Námestí SNP je nositeľom odkazu padlých hrdinov a svedkom osláv oslobodenia Banskej Bystrice.
Pripomíname si významnú historickú udalosť nášho mesta
Banskobystričania si aj tento rok pripomenú minulosť niekoľkými sprievodnými podujatiami a pietnym aktom, ktorý sa uskutoční v piatok 24. marca 2017 o 11:00 hod. na Námestí SNP. Mesto pozýva na pietnu spomienku všetkých občanov.
Banskú Bystricu oslobodili jednotky sovietskej a rumunskej armády v druhej svetovej vojne 25. marca 1945. Mesto si každoročne pripomína význam tejto historickej udalosti symbolickým kladením vencov k Čiernemu obelisku. Dôležitosť podujatia zvýrazňuje aj početná účasť zahraničných delegácií a zástupcov veľvyslanectiev.
„Aj tento rok sme pri príležitosti pietnej spomienky pozvali do Banskej Bystrice významných hostí, zástupcov ambasád, predstaviteľov kultúrneho, akademického i spoločenského života. V spolupráci s banskobystrickými inštitúciami sme pripravili pre širokú verejnosť zaujímavé sprievodné akcie. Chceme nimi pripomenúť historické udalosti, ktoré sa odohrali v našom meste,“
informuje Zuzana Kučerová, vedúca oddelenia medzinárodných vzťahov a zahraničného obchodu MsÚ.
Široká verejnosť sa o historických udalostiach oslobodenia Banskej Bystrice môže dozvedieť už najbližšiu nedeľu, 19. marca o 14.00 hod. na marcových Potulkách mestom. Sprievodca Branislav Stančík privíta všetkých záujemcov pri morovom stĺpe.
„Dnes sme svedkami toho, že niektorí nevidia, alebo nechcú vidieť hrôzy, ktoré vojna spôsobila. Všetky generácie musia poznať historické fakty, súvislosti a dôsledky vojny. Pripomínajme si preto neustále obrovské riziká, ktoré v sebe nesie rasizmus a xenofóbia a nahlas rozprávajme o tom, čo znamená ideológia nacizmu a fašizmu,“
hovorí primátor Ján Nosko.
Múzeum SNP ponúkne aj tento rok počas 24. marca pre žiakov a študentov základných a stredných škôl bezplatné prehliadky expozícií. Centrum komunitného organizovania a jeho platforma Nie v našom meste budú v tento deň pokračovať s projektom Živých knižníc. Pokúsia sa nájsť odpoveď na otázku, či v období mieru naozaj vieme, čo znamenajú pojmy ako tolerancia, rôznorodosť i empatia.
K existencii dvoch dátumov 25. a 26. marca 1945, ktoré sa spomínajú v súvislosti s oslobodením nášho mesta, generálny riaditeľ Múzea SNP a historik Stanislav Mičev uvádza:
„V podstate obidva dátumy sú správne, lebo prví vojaci osloboditeľskej armády vstúpili na územie mesta 25.marca a úplne ho oslobodili od Nemcov na druhý deň.“
Čo sa udialo pred 72 rokmi
Z histórie vieme, že po potlačení SNP v októbri 1944 prevzali vládu nad Banskou Bystricou fašistické vojská. V meste vládol strach a utrpenie obyvateľov. Nemeckí okupanti sa tu držali až do marca 1945. V čase veľkých bojov o Žilinu v Strečnianskej tiesňave, ktoré si vyžiadali veľké sústredenie nemeckých vojsk, sa mohlo povstalecké banskobystrické centrum pripraviť na obranu.
K Banskej Bystrici sa postupne priblížili sovietske a rumunské vojská, aby ju oslobodili. 24.marca sa stretli s Nemcami v obci Radvaň, ktorá vtedy ešte nebola súčasťou mesta. Zahynulo tam 17 spojeneckých vojakov. Ráno 25. marca 1945 na Kvetnú nedeľu začali v meste pod Urpínom pouličné boje. Tie trvali asi do druhej hodiny popoludní a vyžiadali si životy 12 sovietskych vojakov. Povstalecké mesto sa nasledujúci deň 26. marca 1945 stalo opäť slobodným.
Zaujímavosťou je, že pred 72 rokmi sa počas bojov narodili v meste štyri deti. Prvým Bystričanom, ktorý prišiel na svet v pivnici domu neďaleko centra mesta, keď vonku zúrila streľba a vybuchovali granáty, bol Zdenko Styk. Jeho meno je v mestskej matrike uvedené ako prvé banskobystrické „dieťa slobody“ s dátumom narodenia 25.marca 1945.
Zdroj: mesto BB a (tom), Foto: Mirka Chabadová a archív