Stanislav Mičev: Je holý nezmysel rozprávať o Slovenskom štáte, čo by sa bolo stalo, keby…

SPRÁVY
2 /

Mnohí Banskobystričania si vojnový Slovenský štát a jeho prezidenta Jozefa Tisa spájajú s obrazom vyznamenávania nemeckých nacistov na dnešnom Námestí SNP po potlačení Povstania. Nájdu sa však aj takí, ktorí naopak považujú Tisa za záchrancu Slovenska počas II. svetovej vojny.

Obhajoba Tisa a Slovenského štátu?

Do prehĺbenia kontroverzného pohľadu na túto dejinnú udalosť najnovšie prispela Matica slovenská zverejnenim videodokumentu „Bez 14. marca“, z ktorého vyžaruje obhajoba Tisovho Slovenského štátu vzniknutého z vôle Adolfa Hitlera 14. marca 1939. Zdá sa, akoby ustanovizeň finančne podporovaná štátom, ktorá má budovať zdravé povedomie slovenského národa, robila pravý opak – vedome či nevedome vytvára vlastné „alternatívne“ dejiny Slovákov.

Asi päťminútový dokument sa špekulatívnym spôsobom pokúša odpovedať na fiktívnu otázku, čo by sa dialo, keby sa Slováci vzopreli Hitlerovi a Slovenský štát by nevznikol.  Vo videofilme s dobovými zábermi z vojnových rokov sa okrem iného hovorí:

„Beneš by už sedel v teplučkom Londýne, Tiso by ostal bánovským farárom, Husák by zrejme ušiel do Moskvy. A čo národ, naši starí otcovia a staré mamy? A aký by bol osud Židov?“

A zaznievajú aj ďalšie fiktívne otázky:

„Ak by nebol Slovenský štát a osobne Tiso, Ďurčanský a Čatloš húževnato nebránili aspoň akú – takú suverenitu a bojaschopnú armádu, bolo by Slovenské národné povstanie? A čo by sa stalo so Slovenskom po vojne bez Slovenského národného povstania? Uznal by Beneš a prostredníctvom neho svet, že existuje nejaký slovenský národ?“

Uznávaní historici si v tejto súvislosti kladú otázku, či má existencia Matice slovenskej v tejto podobe nejaký zmysel. Predmetný dokument označili za holý nezmysel a hlúposť. Samotná Matica sa obhajuje tým, že ide o umelecké dielo zaradené do kategórie osveta.

Historici a ministerstvo kultúry kontroverzný dokument odsudzujú

Historik a generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev hovorí:

„Takéto tvrdenie je deformácia výkladu dejín. Je holý nezmysel rozprávať o Slovenskom štáte, čo by sa bolo stalo, keby… To je neprípustná záležitosť takto riešiť dejiny.“

Ak podľa Mičeva porovnávame osud Židov v Protektoráte, Poľsku či Maďarsku s osudmi Židov na Slovensku, tak v týchto prvých troch spomínaných krajinách ich životy zničili nacisti a u nás to bola úloha slovenských gardistov.

„Slovenský štát deportoval okolo 70.000 ľudí do nacistických vyhladzovacích táborov. To je ten základný problém. V klipe nebolo spomenuté ,našimi vlastnými silami‘, ,zo Slovenského štátu‘, ,čiastočne z našej iniciatívy‘. V Nemecku, Poľsku aj Maďarsku to riešili nacisti,“

povedal Mičev pre denník Pravda..

Pripomenul, že napríklad Bulhari, ktorí boli počas vojny tiež spojencami nacistického Nemecka, nevyviezli ani jedného Žida do koncentračného tábora. Slovenský štát však dokonca platili 500 ríšskych mariek za jedného Žida. Tak to robili aj Chorváti, ale tí platili „len“ 30 ríšskych mariek….

Podľa Mičeva úvahy o tom, že keby sme nevyhlásili Slovenský štát, tak by nás rozdelili medzi Maďarsko a Poľsko, sú hlúposti.

„Čo tým chceli v dokumente povedať, že by zanikol slovenský národ? To je téza, ktorú používal Tiso ešte na konci vojny – keby neboli vyhlásili Slovenský štát, tak slovenský národ zanikne. Česi boli okupovaní a zanikli? Poliaci boli okupovaní a zanikli? Čo sú to za hlúposti. To sú neobhájiteľné tézy. Vedenie Matice by sa malo zamyslieť, či toto je cesta, ktorou chce ísť ďalej. Podľa mňa týmto napomáhajú extrémistickým skupinám na Slovensku.“

Ďalší historik Dušan Kováč považuje dokument za  obyčajné špekulácie, ktoré nemajú so serióznou historiografiou nič spoločné:

„V pozadí je, samozrejme, obrana Slovenského štátu. Nepokúša sa odpovedať podobným spôsobom, aj keď to by bolo historicky korektné, že čo sa stalo s národmi, ktoré Hitler podmanil priamo a okupoval?“

Podľa Kováča priam komicky vyznieva najnovšia obhajoba Slovenského štátu vetou, že bez 14. marca by nebolo ani SNP:

„To je naozaj perlička, ktorá sa bude teraz opakovať. Tento dokument chce poučovať, ale on vlastne zabáva.“ 

Predmetný dokument odsudzuje aj ministerstvo kultúry. Jeho hovorca Jozef Bednár k jeho obsahu poznamenal:

„Nevhodne relativizuje zodpovednosť Slovenského štátu za osud slovenských Židov a rovnako nevhodne až absurdne navodzuje dojem, že SNP by vlastne nebolo, ak by nevznikol Slovenský štát. Matica slovenská je podľa osobitného zákona nezávislá ustanovizeň, ktorá plne zodpovedá za svoju činnosť. Napríklad v roku 2015 dostala štátnu dotáciu okolo 1,5 milióna eur. Tieto peniaze sú účelovo viazané a nemôže na ne siahnuť ani ministerstvo kultúry. Toto video nebolo vyrobené z účelovej štátnej dotácie.“

Obrana Matice slovenskej

Matica slovenská uvádza, že nejde o vedecký výstup v rámci jej aktivít. Video vzniklo v rámci série populárno – vedeckých osvetových klipov. Predseda MS Marián Tkáč vysvetľuje:

„Popri reportážnych videách o matičných aktivitách sa pripravujú aj videodokumenty dotýkajúce sa najrozličnejších zabúdaných či neznámych udalostí a osobností slovenských dejín. Na tomto videu nepracoval nijaký historik, je spracované ako umelecké dielo a ako osvetová vedecko -popularizačná prá­ca.“

Ďalej pokračuje:

„Zámerom Matice slovenskej je hovoriť o všetkom a všetkých zo slovenských dejín, hľadať pravdu, akákoľvek je a ponúkať ju slovenskej verejnosti v záujme dôstojnej prítomnosti. Nijakú udalosť zo slovenských dejín nemožno jednoducho vymazať, ani a priori zatracovať. Dejiny nezmeníme, na základe ich poznania by sme sa však mali meniť my: pokračovať v tom, čo je hodné pokračovania a vystríhať sa toho, čoho sa vystríhať treba,“

vysvetlil v súvislosti s publikovaním videa predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.

Videofilmy vo formáte „najviac 5 minút“ sú podľa Tkáča nízkonákladové, každý stojí len niekoľko desiatok eur. Niektoré hradia sponzori, niektoré financuje Matica z vlastných zdrojov.

Na tému Tisovho Slovenského štátu existuje viacero súkromných videí publikovaných aj na You Tube, ktoré sú spracované bez zbytočných špekulácií a  vystihujú túto časť slovenských dejín veľmi pravdivo…

Autor: (tom), Foto: archív a ilust.