Branislav Slaný: Spojenie Dukly s mestom Banská Bystrica je pre rozvoj športu i džuda ideálne  

ŠPORT
0 /

Banská Bystrica je právom Európskym mestom športu 2017. Sme aj mestom olympijských víťazov, ktorí pôsobili v Dukle. Tá sa stala kolískou viacerých športov, aj džuda, ktorému sa v našom meste venuje množstvo detí pod kvalitnou trénerskou taktovkou.

O mládežníckom džude sme sa porozprávali s Branislavom Slaným. Ako džudistický tréner mládeže na Dukle je aj jedným z hlavných organizátorov medzinárodného turnaja mladých džudistov Judo Grand Prix Banská Bystrica, ktorého štvrtý ročník bude v hale Dukly na Štiavničkách 18. a 19 februára 2017.

Džudo sa akosi spája s Banskou Bystricou, prečo?

História džuda ako športu v Banskej Bystrici je takmer polstoročná a veľmi silná. Ešte za federácie bolo na Dukle armádne stredisko vrcholového športu, ktoré sústreďovalo tých najlepších džudistov z celého Československa. Aj po rozdelení tu zostala kvalitná trénerská základňa a banskobystrická Dukla sa je stále, dovolím si tvrdiť, mekkou slovenského džuda. Dá sa to ilustrovať aj na príklade trénera VŠC Dukla Jána Gregora ml., ktorý je zároveň aj trénerom slovenskej seniorskej i juniorskej reprezentácie.  Zároveň si nájde čas, aby sa dva večery v týždni venoval deťom v škôlkárskom veku. Je tu snaha pritiahnuť do Dukly talenty z bližšieho i vzdialenejšieho okolia, je tu napokon aj športová škola. Na čo sme však my Bystričania najviac hrdí je to, že máme vlastných mladých odchovancov, ktorí už dosahujú veľmi dobré výsledky aj v zahraničí..

V našom meste bude 18. a 19. februára štvrtý ročník Judo Grand Prix  v mládežníckom džude, čo to znamená pre vás a bystrických džudistov?

Naši žiaci či dorastenci budú štartovať na tohtoročnej Judo Grand Prix v Banskej Bystrici a predstavia sa domácemu publiku. Počas celého roka sa zúčastňujeme rôznych medzinárodných turnajov, keď spomeniem Budapešť, Varšavu, Berlín alebo Graz, minulý rok sme boli v ruskom Ťumeni. Naši džudisti sa na týchto turnajoch umiestňujú na čelných miestach a vždy donesú domov nejaké medaily.

Ako obstoja naši mladí džudisti v rámci zahraničnej konkurencie?

Práve to porovnávanie sa so zahraničnou špičkou v džude medzi mladými športovcami a dosahované výsledky sú veľkou motiváciou pre našich chlapcov a dievčatá, Máme viacerých majstrov Slovenska, v minulom roku v kategórii žiakov sme získali tri zlaté a jednu bronzovú medailu, v družstvách Banská Bystrica tiež Majstrovstvá Slovenska družstiev vyhrala. Takže to porovnávanie v rámci Slovenska nám už nestačí, preto sa snažíme získavať úspechy aj na veľkých turnajoch v zahraničí.

Naši odchovanci sú časom členmi centier talentovanej mládeže a následne dorasteneckej reprezentácie. Toto všetko máme v Banskej Bystrici a to bolo aj dôvodom, prečo vznikla myšlienka usporiadať kvalitný medzinárodný turnaj v džude pre žiacke a dorastenecké kategórie v našom meste. Máme dlhoročnú  tradíciu v organizovaní turnaja SNP mužov, ktorý býva  v auguste (32 ročníkov), pre žiakov a dorastencov to bude štvrtý februárový ročník medzinárodnej Grand Prix v Športovej hale Dukla na Štiavničkách.

 Aká bude účasť na víkendovej Grand Prix v Banskej Bystrici?

Aj keď tradícia Grand Prix pre žiakov a dorastencov  je relatívne krátka, už sa nám do Banskej Bystrice podarilo pritiahnuť 400 pretekárov z desiatich krajín, čo je vysoká účasť. Sú medzi nimi aj mladí džudisti z ďalekého  Ťumeňu, ktorí pricestujú na náš turnaj. Špecialitou tohto ročníka je povinná účasť mládežníckych stredísk Českého zväzu džuda práve na banskobystrickom turnaji, takže tu budeme mať celú českú džudistickú špičku.

Sú to vysoké počty účastníkov zo zahraničia pre ktorých musíme v Banskej Bystrici zabezpečiť ubytovanie s prespaním a stravou, čo na druhej strane podporuje aj cestovný ruch a je to aj propagácia nášho mesta. Pre zahraničné výpravy máme pripravený sprievodný program, v rámci ktorého im predstavíme zaujímavosti mesta pod Urpínom.

Sme radi, že práve v roku Európskeho mesta športu sa nám podarilo zabezpečiť takú kvalitnú účasť, lebo žiacke a mládežnícke kategórie sú dôležité nielen pre rozvoj džuda, ale celého športu u nás, vrátane výchovy vlastnej členskej základne v Dukle.

Kedy môžu začať deti s tréningom džuda?

S džudom štandardne začínajú deti v šiestich rokoch, ale robíme aktivity aj materských školách. Jedná sa vlastne o prirodzený pohyb detí, ako sú kotúle či koordinované pády, čo sa deti naučia veľmi rýchlo. Je to cvičenie s vlastnou váhou i váhou súpera. Je nám jasné, že deti takto získajú pohybové a telesné návyky, ktoré potom využijú aj mimo džuda v iných športoch, ale to vôbec nevadí. Každé aspoň trošku športujúce dieťa je plus – pre rodičov, pre mesto, preň samé.

Chodia k nám napríklad aj mladí hokejisti. Rodičia ich prihlásia na džudo, aby získali obratnosť. V Dukle sme však v prvom rade zameraní na výkonnostný šport, takže už od 10 rokov sa mladší žiaci zúčastňujú medzinárodných turnajov, prichádzajú prvé úspechy a potom pokračujú v strediskách talentovanej mládeže alebo reprezentácii.

Aké nároky kladie výchova mladých džudistov na rodičov?

Samozrejme tak ako v iných mládežníckych  športoch aj v džude je potrebná rodičovská podpora, časová aj finančná hlavne na začiatku. Oproti iným športom je však relatívne nižšia. Členský poplatok v džudistickom klube je 15 euro na mesiac, v čom má malé dieťa na začiatku  dva tréningy za týždeň, väčšie potom trénuje trikrát týždenne, neskôr až sedemkrát aj s posilňovňou.Výdavky rodičov sa zvyšujú až s cestami na turnaje.

Keď je dieťa talentované a prejde do strediska talentovanej mládeže či reprezentácie, už rodičov od výdavkov odbremeňuje štát alebo klub, v našom prípade Dukla, čo je veľká výhoda pre Bystričanov. V iných športoch je to predpokladám opačne, napríklad pri lyžovaní či hokeji, čím je dieťa staršie, náklady rodičov stúpajú.

Má džudo v Banskej Bystrici vytvorené dobré podmienky na rozvoj?

Treba povedať, že konkrétne pre džudo sú v Banskej Bystrici vytvorené kvalitné podmienky, ktoré môžu využívať talentované deti. Najmä čo sa týka ľudského a odbornostného vkladu zúčastnených ľudí – trénerov a aktívnych rodičov. Rodičia to majú prakticky doma a ako som povedal, získané vlastnosti z džuda sa dá využiť aj v iných športoch. Dovolím si tvrdiť, že z týchto detí, čo máme v Dukle, budeme mať za pár rokov nových olympionikov, lebo tie výsledky, čo dosahujú v Európe v tvrdej svetovej konkurencii, sú veľkým prísľubom.

Pre ilustráciu keď sme boli na veľkom turnaji v ruskom Ťumeni, v tamojšom džudistickom centre trénuje okolo tri a pol tisíca detí a mládeže, odkiaľ sa sitom prepracúvajú až do reprezentácie. .Je potom neuveriteľné, že z Banskej Bystrice príde taký Alex Barto a po piatich víťazstvách v turnaji skončí napokon tretí v tomto meste s takou veľkou základňou. Minulý rok Martin Fízeľ dokonca vyhral svoju kategórii, čo vysielala aj miestna televízia.

Ako sa uplatňujú mladí džudisti po prechode do seniorských kategórií

Tá cesta od žiakov dorastencov a juniorov medzi mužov, čo platí aj u žien, sa nedá urýchľovať a  nemožno si pomáhať žiadnymi skratkami. Svetová špička v džude je široká a na olympiádu sa dostanú iba tí najlepší. Veľa krát vysvetľujeme rodičom, že nie je podstatné, že 10-ročné dieťa vyhráva veľké turnaje, podstatné je, aby takéto výsledky dosahovalo o desať, pätnásť rokov, to je umenie.

Ako hodnotíte spojenie Dukly s mestom Banská Bystrica?

Je dobre, že stredisko vrcholového športu Dukla máme v Banskej Bystrici, keď v Bratislave je Národné športové centrum a  kvalitný oddiel STU, kde trénuje strieborný olympijský medailista v džude Dodo Krnáč, rastie tak súťaživosť. Banskobystrická Dukla vlastne predstavuje pevný bod najmä pre džudo a ostatné vrcholové športy, čo je veľmi dôležité pre Banskú Bystricu a široké okolie. Džudistov od detí trénujú špičkoví tréneri, ako Gregorovci či Marek Matuszek, takže zázemie pre tento šport je tu veľmi kvalitné.

Mesto deklaruje širokú podporu najmä mládežníckemu športu, pociťuje to aj džudo?

Samozrejme oceňujem veľkú  podporu mesta Banská Bystrica aj nášmu športu, ktoré nie náhodou získalo na tento rok titul Európske mesto športu.Tá kontinuita Dukly s mestom pod Urpínom je pre prirodzený rozvoj športu od detí až po seniorské kategórie priam ideálna. Iba takto sa dá urobiť kvalitný medzinárodný turnaj v džude, čo je aj dobrá vizitka nášho mesta.

Autor: (tom), Foto: ilust.