Vznikla Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu

SPRÁVY
5 /

Boj proti extrémizmu na Slovensku sa zintenzívnil najmä po nadobudnutí účinnosti novely Trestného zákona po prvom januári tohto roku. Na ministerstve spravodlivosti vzniká nový znalecký odbor pre posudzovanie extrémizmu, ministerstvo vnútra s políciou zriadili novú Národnú jednotku boja proti terorizmu a extrémizmu.

Extrémizmus na Slovensku

Jedná sa o elitnú policajnú jednotku, ktorá bude mať viac ako 100 príslušníkov a je piatou jednotkou v rámci Národnej kriminálnej agentúry. Premiér Robert Fico verí, že týmto elitným policajtom sa s podporou normálnych ľudí a štátu podarí to, aby aj extrémizmus a fašizmus s ich šíriteľmi pocítili, že Slovensko je demokratický právny štát.

Ide o najzákernejší spôsob rehabilitácie fašizmu. Na dennej báze vidíme spochybňovanie výsledkov druhej svetovej vojny, holokaustu, velebenie štátu a ľudí, ktorí vyznamenávali fašistov za vraždenie ľudí v slovenských mestách a obciach. Hovoria o poriadku a pritom len šíria ideológiu, v mene ktorej boli na Slovensku vyvraždené mnohé dediny. Toto je niečo, čo nemá nič spoločné s demokratickou krajinou a musíme to principiálne odmietnuť,“

uviedol premiér Robert Fico v stredu pri predstavovaní novej jednotky v kuklách za účasti ministra vnútra Roberta Kaliňáka a prezident policajného zboru Tibora Gašpara.

Podľa premiéra sa voči extrémizmu a fašizmu nedá bojovať len dobrým slovom. Tento boj je nielen vecou prevencie, ale aj represie, lebo zástancovia týchto ideológii nerešpektujú ani právny štát, ani ľudské práva a ani demokraciu. Ministerstvo vnútra a polícia zriadením jednotky reagujú na novú vlnu extrémizmu a fašizmu, ktorá sa začína hýbať nielen v Európe, ale v plnej sile sa objavuje aj na Slovensku.

„Vďaka podceneniu tejto vlny máme sociálne siete, ktoré nemajú žiadne pravidlá, nie je tam žiadna zodpovednosť. Voči extrémizmu a fašizmu sa nedá bojovať len dobrým slovom. Žiaľ, týchto ľudí vidíme v Národnej rade, títo ľudia sa v jednom z VÚC zdravia fašistickými pozdravmi Na stráž!,“

dodal slovenský premiér.

Extrémistickým trestným činov od januára venuje Špeciálny trestný súd a dozoruje ich Úrad špeciálnej prokuratúry. Zriadenie jednotky privítala aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská:

„Ak chceme bojovať proti trestným činom extrémizmu, musíme mať na to špecialistov. Netoleranciu, neznášanlivosť a nenávistné prejavy nevyriešime tým, že sa spoľahneme na orgány činné v trestnom konaní. Táto trestná činnosť je špička ľadovca, pričom 90 percent je o postoji každého jedného jednotlivca a o tom, že dokážeme takéto prejavy odsúdiť a postaviť sa im.“

Účinnejší boj proti extrémizmu v praxi

Faktom je, že po novom roku si extrémisti dávajú väčší pozor na sociálnych sieťach, aj keď verbálne odsudzujú novelu Trestného zákon vraj namierenú proti slobode slova. Cítiť aj razantnejší postup polície či súdov. Týka sa to extrémistov s rasistickými urážkami, ako sú Marián Magát či Rudolf Steigauf, ale na sociálnych sieťach ich nájdete omnoho viac. Vyskytujú sa aj na stránkach „Bystrického kraja“, ktoré zverejňuje oficiálny portál BBSK.

Objavujú sa dokonca aj priamo v slovenskom parlamente. V stredu sa za svoje rasistické a extrémistické výroky v parlamente mali ospravedlniť poslanci Kotlebovej ĽSNS Milan Mazurek a Stanislav Mizík, spolu s poslancom OĽaNO Igorom Matovičom.

Kým prví dvaja miesto ospravedlnenia sa zneužili pôdu NR SR na pokračovanie v šírení svojich extrémistických vyjadrení, predseda OĽaNO sa ospravedlneniu vyhol. Všetkých troch čaká disciplinárne pokračovanie.

V NR SR zazneli hlasy viacerých poslancov, ktoré podporil aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, že asi bude potrebné zaoberať sa zbavením poslaneckej imunity za výroky trestnoprávneho charakteru vyslovené na parlamentnej pôde.

Autor: (tom), Foto: ilust.