Kto zastaví nezmyselný experiment v Banskobystrickom kraji?

SPRÁVY
9 /

Situácia pred novembrovými regionálnymi voľbami županov je v Banskej Bystrici zatiaľ neprehľadná. Premiér Robert Fico otvorene pomenoval problémy, ktoré je potrebné vyriešiť aj v našom kraji.

Hľadá sa spoločný kandidát

Zatiaľ poznáme mená šiestich potenciálnych kandidátov na bystrického župana. Okrem súčasného predsedu BBSK Mariana Kotlebu (ĽSNS) uvažujú o svojej kandidatúre  Igor Kašper (nezávislý), Martin Klus (SaS), Ján Lunter (nezávislý). Stanislav Mičev (nezávislý) a Milan Urbáni (SMS).

Premiér Robert Fico verí, že šéfovia štandardných politických strán budú mať dostatok zdravého rozumu a v prípade Banskej Bystrice nájdu spoločného kandidáta, ktorý vráti Banskobystrický samosprávny kraj tam, kam právom patrí.

Pôsobenie Mariana Kotlebu ako predsedu BBSK hodnotí premiér kriticky a mrzí ho, že v meste a kraji SNP si „ pľujeme“ do tváre dovoliac, aby takýto ľudia boli pri moci. Podľa neho treba zastaviť nezmyselný experiment v Banskej Bystrici.

„Treba veľmi jasne povedať, že tento experiment Banskej Bystrici poškodil, nevyužívali sa európske fondy a neurobilo sa prakticky nič. Nie je možné, aby po úrade Banskobystrického kraja chodili holohlaví chlapi a vykrikovali po sebe ‚na stráž‘,“

uviedol premiér Fico v RTVS.

Extrémizmus na Slovensku

Podľa premiéra sú reálne prvky fašizmu prítomné aj v slovenskej politike. Ako fašistickú však pomenovať Kotlebovu ĽSNS nechce:

„Označiť niekoho napriamo, že je fašista, toto nie je môj štýl. Na druhej strane chcem však povedať, keď niečo chodí ako kačica, kváka ako kačica, vyzerá ako kačica, tak je to kačica.“

Ďalej premiér povedal:

„Chcem sa však postaviť proti tomu, že s takýmito ľuďmi bez problémov rokujú členovia opozície, predovšetkým strana Sloboda a Solidarita. Tá hovorí, že sú tu nejaké body v ekonomike, ktoré ich spájajú. Ale veď aj Hitler mal dobrý ekonomický program pre Nemecko a dobre vieme, ako to dopadlo.“

Za najlepšiu hrádzu proti fašizmu a extrémizmu považuje premiér Fico stabilnú vládu. Odporúča venovať väčšiu pozornosť historickým udalostiam a ich častejšie pripomínanie aj modernejšími spôsobmi.

„Nestačí dnes iba prísť a niekde položiť vence. Treba používať tvrdší jazyk a prilákať na tieto akcie mladých. Za najväčšiu chybu štandardných strán považujem to, že nedokážu rázne a jasne odpovedať na témy, ktoré vyrušujú verejnosť,“

vysvetlil premiér.

Na otázky k téme nárastu extrémizmu na Slovensku je podľa neho najlepšou odpoveďou štandardných politikov zásadný postoj k Slovenskému národnému povstaniu. To je niečo, od čoho sa musí odvíjať slovenská štátnosť, moderná história krajiny, niečo, na čom má byť založená táto krajina, teda na silných antifašistických tradíciách.

„Nie je možné, aby v obciach Ostrý Grúň alebo Kľak, ktoré boli vyvraždené, mala Kotlebova strana 17 percent. Podiel na náraste extrémizmu na Slovensku majú všetci, od médií, mimovládnych organizácií, politikov, cez školstvo až po rodičov,“

dodal na záver Robert Fico.

Autor: (dem), Foto: Mirka Chabadová a ilust.