Kým na začiatku Bottovej ulici sa napriek zime rozbehli rekonštrukčné práce dvoch objektov investora Bottova BB s.r.o., prestavba bývalej Slovenky na Dituria City načisto zamrzla. Zdá sa, že sa tu nič nepohne ani v tomto roku.
Niektorí Bystričania nazývajú opustený areál bývalej Slovenky ďalším bystrickým strašidlom. Levický investor Dituria City a.s. najskôr čakal na schválenie nového územného plánu mesta, aby mohol požiadať o územné rozhodnutie a následne aj o stavebné povolenie, potom začať s dlho očakávanou výstavbou nového multifunkčného komplexu Dituria City Park na svojom pozemku. Takto vyzerala situácia pred dvomi rokmi.
„Projekt s investičným zámerom prešiel cez komisiu pre územný rozvoj, ale vo finálnej podobe musí byť projekt pre územné rozhodnutie v súlade s novým územným plánom mesta, ktorý by malo schvaľovať zastupiteľstvo v máji. Zároveň sa musí vyriešiť aj ÚP zóny v zmysle podmienok Krajského pamiatkového úradu a dotiahnuť celkové dopravné riešenie,“
uviedol v novembri 2015 pre náš portál vtedajší hlavný architekt mesta Ľubomír Keleman.
Ibaže majiteľ spoločnosti Dituria City Husniriza Kukuli po schválení nového územného plánu mesta prestal komunikovať so samosprávou, projektanti nemohli dopracovať ďalšie stupne projektovej dokumentácie. Stavba stojí a tento stav trvá dodnes.
A tak Bystričania naďalej chodia okolo Slovenky dúfajúc, že navrhované funkcie troch zachovaných železobetónových skeletov pôvodnej fabriky s novou architektúrou multifunkčného centra sa raz stanú realitou…
V lete zarastá opustený areál bývalej Slovenky burinou a pohľad dovnútra staveniska, kde sa doposiaľ uskutočnili iba búracie práce a odviezla stavebná suť, pripomína prales. V zime, keď zo stromov opadá lístie a uschnutú burinu s náletovými drevinami zakryje sneh, vidno vo vnútri zostávajúce stavebné konštrukcie bývalej Slovenky.
Málokto si už spomenie, že predmetom investičného projektu Dituria City mala byť konverzia bývalej textilky Slovenka na polyfunkčný areál, v ktorom hlavnú funkciu mal mať obchod a služby. Mal tu vzniknúť viacúčelový priestor – hala, wellness, detský svet – zábavné centrum, krytá mestská tržnica a bytový komplex.
Architektonická štúdia riešila zapojenie vodného toku potoka Bystrica ako mestotvorného prvku vytvorením nábrežnej pešej zóny. Uvažovalo sa s 826 parkovacími miestami v podzemní i nadzemí.
Výškovou dominantou mala zostať nanovo vybudovaná silueta pôvodného továrenského komína, na ktorom sa v štúdii uvažuje s vyhliadkovou kaviarňou sprístupnenou točitým schodišťom a preskleným výťahom. Druhou dominantou mal byť 10 – podlažný bytový objekt na pravom brehu potoka, zo strany Cesty na amfiteáter.
Pôvodný továrenský komín sa zbúral, z pôvodných budov zostali len železobetónové skelety, výstavba nových stavebných objektov je však v nedohľadne. Nikto v Banskej Bystrici dnes nevie zodpovedne povedať, čo bude ďalej. To by mal vedieť investor, ale ten mlčí. Nádej zomiera posledná…
Autor: (tom), Foto: vizuál a red.