Chrípka sa stále vracia, najviac chorých je medzi tínedžermi

SPRÁVY
0 /

Zdá sa, že Banskú Bystricu i celé Slovensko postihla hlavná chrípková sezóna. Podľa hlavného hygienika SR sa oproti minulému týždňu zvýšil počet chorých ľudí na chrípku o viac ako tridsať percent, najviac medzi tínedžermi.

Chrípka zatvára školy, ruší návštevy chorých v nemocniciach

Viaceré školy sú zatvorené, v Rooseveltovej nemocnici až do odvolania platí zákaz návštev. Podľa lekárov je táto chrípka charakteristická dlhším priebehom. Okrem žiakov základných a stredných škôl postihuje aj  ľudí v produktívnom veku. Mali by pomôcť lieky na kašeľ, hrdlo a nádchu. Bežné trvá chrípka 5 – 7 dní, teraz je to aj desať dní.

Úrad verejného zdravotníctva podľa hlásení lekárov eviduje za posledný týždeň 10.745 chorých na chrípku. Hovorkyňa ÚVZ Zuzana Drobová dodáva:

„Minulý rok v rovnakom období bolo hlásených len 4.313 prípadov. Chorí sú najmä vo vekovej skupine 15 až 19 – ročných, najviac prípadov sme zaznamenali v Nitrianskom kraji a najmenej v Košickom kraji.“

V celej Európe prevláda vírus chrípky A (H3N2), ktorý u staršej populácie vyvoláva ochorenia s ťažším priebehom. Na Slovensku boli pre chrípkové komplikácie hospitalizovaní traja ľudia. Boli to 73 a 59 – ročný muž a 83 – ročná žena z Nitrianskeho kraja. Od začiatku hlavnej chrípkovej sezóny ÚVZ celkovo zaznamenal 12 prípadov závažného ochorenia, pri ktorom bola potrebná hospitalizácia. Našťastie v tejto súvislosti doposiaľ nebolo hlásené žiadne úmrtie,

Priebeh chrípky a liečba

Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Martin Olej konštatuje:

„Po prázdninách sa deti dostali do kolektívu, tak sa prenos vírusu začal aktivovať. Chrípka prejavuje rôzne. K horúčkami sa pridruží kašeľ a nádcha. Teraz je veľa aj črevnej chrípky so žalúdočnými problémami.“

Chrípka môže mať závažný priebeh predovšetkým u seniorov nad 65 rokov a. rizikových pacientov. Jedná sa osoby s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, cystickou fibrózou, astmou, s chorobami srdca, s diabetom, cirhózou pečene, so zníženou funkciou obličiek, onkologických pacientov a osoby s poruchou imunity. Dôležitou rizikovou skupinou sú aj tehotné ženy a deti do dvoch rokov.

Chrípku môžu skomplikovať bakteriálne infekcie a v takom prípade treba nasadiť antibiotickú liečbu. Inak sa liečia len symptómy liekmi na kašeľ, na hrdlo, tekutinami a vyležaním. Pomôžu aj vitamíny obsiahnuté v ovocí. Užitočný je napríklad vitamín C obsiahnutý v citrónoch.

Jedinú špecifickú prevenciu proti chrípkovým vírusom predstavuje očkovanie. Ním možno predísť úmrtiu v súvislosti s chrípkou či ochoreniu s ťažkým priebehom. Znižuje sa tak aj riziko vymeškania v škole či v zamestnaní, zároveň je to aj ochrana pred nákazou ľudí v okolí očkovaného človeka.

Najvhodnejší čas na očkovanie je v priebehu septembra až novembra. Rizikom neskoršieho očkovania je, že očkovaná osoba ochorie skôr, ako si stihne vytvoriť ochranné protilátky. Tie dosahujú dostatočnú úroveň dva týždne po očkovaní.

Zdroj: ÚVZ SR, Foto: ilust.