Kladivo na extrémistov

SPRÁVY
15 /

Dlhé roky sa orgány činné v trestnom konaní iba veľmi ťažko vyrovnávali so zákonným postihom extrémistických prejavov na Slovensku. Až po prijatí novely Trestného zákona účinnej od 1. januára 2017 môže byť usvedčovanie extrémistov z páchania trestných činov efektívnejšie.

Nový znalecký odbor na ministerstve spravodlivosti

Bojovať proti extémistom nebudú špeciálne vyzbrojené policajné jednotky, ale nový znalecký odbor, ktorý sa na ministerstve spravodlivosti bude špecializovať na extrémizmus. Znalci spolupracujúci s políciou a súdmi budú napomáhať pri objasňovaní protiprávnych činov spojených s extrémizmom.

Zriadený odbor sa má venovať politickému a náboženskému extrémizmu, charakteristike konkrétnych skupín a hnutí, ktorých konanie možno označiť za neonacizmus, neofašizmus či iné bezpečné „izmy“. Pôjde predovšetkým o popis cieľov a vonkajších prejavov, akými sú symboly, zástavy či rovnošaty členov extrémistických subjektov.

„Uvedomujem si, že to nie je práca na jeden mesiac či rok, ale pôjde o sústavnú prácu. Verím, že prví znalci v tomto odbore budú ustanovení ešte v prvom polroku tohto roka. Záujemcovia sa už môžu hlásiť,“

uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Odborníci na extrémizmus a boj proti propagande extrémistov považujú vznik znaleckého odboru na ministerstve za dôležitý. Očakávajú zníženie miery spochybňovania znalcov a znaleckých posudkov zo strany obhajcov extrémistov, pretože pôjde o profesionálov vo svojom odbore.

Ministerstvo spravodlivosti v rámci boja s extrémizmom minulý rok sprísnilo legislatívu. Trestná je už nielen podpora a propagácia hnutí smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd, ale aj založenie takéhoto hnutia.

Po novom na kvalifikovanie extrémistického trestného činu už nie je nevyhnutná len skutočná, ale aj domnelá príslušnosť jednotlivca alebo osôb k niektorej rase, národu, národnosti či etnickej skupine. Rozhodovať o týchto trestných činoch bude výlučne Špecializovaný trestný súd a obžalobu v takýchto prípadoch bude podávať Úrad špeciálnej prokuratúry.

Slovenský premiér sa ostro vyhradil voči extrémizmu u nás

21. január 1945 sa nazýva aj Krvavá nedeľa. Vtedy za pomoc partizánom nemeckí nacisti v spolupráci so slovenskými gardistami zavraždili 148 obyvateľov obcí Ostrý Grúň a Kľak. Boli to prevažne ženy, deti a starí ľudia. Následne obidve obce vypálili. Tento masaker v Kľakovskej doline je spôsobom vykonania považovaný za najbrutálnejší vojnový zločin spáchaný na území našej krajiny.

Predseda vlády SR počas spomienkového zhromaždenia pri príležitosti 72. výročia tejto vojnovej tragédie v Kľaku adresoval tvrdé slová odsudzujúce extrémizmus obyvateľom oboch obcí i celého Banskobystrického samosprávneho kraja.

„Neberte to ako výčitku, ale nerozumiem tomu, ako na území obcí, kde vraždenie a vyčíňanie fašizmu bolo tak očividné, mohol získať podporu v parlamentných voľbách človek a strana, ktorí sa k fašizmu otvorene hlásia. V jednej 17 percent a v druhej takmer šesť percent,“

uviedol Robert Fico.

Podľa premiéra o týchto veciach musíme na Slovensku hovoriť otvorene:

„Niektorí hovoria, že na Slovensku sa nám plazí fašizmus. On sa neplazí, on tu je. Máme ho zastúpený v Národnej rade SR a stačí, ak sa pozrieme na vyjadrenia týchto ľudí. On sa neplazí, on tu je. V zelených tričkách chodí po vlakoch a hovorí o nejakom poriadku a pritom len šíri ideológiu, v mene ktorej sa tu 21. januára 1945 vraždilo. Stačí si otvoriť sociálne siete, kde možno nájsť výzvy na vešanie, strieľanie, kde sa robia zoznamy zradcov, ktorých na Slovensku treba vyvraždiť.“

Podľa Roberta Fica voči takýmto prejavom extrémizmu postaviť veľkú hrádzu a podobne, ako to bolo v SNP, zomknúť sa bez ohľadu na to, či je niekto pravicovo alebo ľavicovo orientovaný.

„Treba zastaviť tento experiment, lebo Banskobystrickému samosprávnemu kraju nepriniesol nič dobrého, iba obrovské množstvo pochybností. Každá politická strana a politik je nahraditeľný, otázkou však je, či ich nahradí štandardná demokratická strana hodnotovo orientovaná, alebo niečo, čo spochybňuje udalosti, na ktorých stojí Slovensko a slovenský národ,“

dodal premiér Fico.

Autor: (tom) a TASR, Foto: ilust.