Podľa štatistík banskobystrického Matričného úradu a ohlasovne pobytu malo k 31. decembru 2016 trvalý pobyt v Banskej Bystrici 76.784 Banskobystričanov, pričom žien bolo 40.764 a mužov 36.020.
Minulý rok bol plodný a zároveň rekordný v počte uzavretých manželstiev. Najobľúbenejším dievčenským menom je naďalej Ema. O prvenstvo v zozname najpoužívanejších chlapčenských mien sa delia Martinovia, Michalovia a Tomášovia.
V roku 2016 sa do Banskej Bystrice prisťahovalo viac ako 1.000 ľudí, odsťahovalo sa ich takmer 1.300. Banskobystričania sa najčastejšie sťahovali do Českej republiky, Rakúska i Nemecka, ale aj do okolitých miest a obcí (napr. Motyčky, Veľká Lúka, Podkonice, Malachov, Sliač, Vlkanová, Podbrezová, Poniky, Harmanec, Tajov Badín).
„Vlani sme zaznamenali rekordný počet svadieb. Svoje áno si povedalo 510 snúbencov. Obľúbeným mesiacom na sobáš bol september. K netradičným miestam veľkého dňa zaľúbencov patril napríklad Vodný hrad v Hronseku,“
hovorí Marta Čellárová, vedúca Matričného úradu a ohlasovne pobytu MsÚ v Banskej Bystrici.
Rok 2016 bol oproti tým ostatným plodnejší a šťastný pre mnohých partnerov. V Banskej Bystrici sa narodilo takmer 1.200 bábätiek, z toho bolo 776 Banskobystričanov a Banskobystričaniek. Medzi obľúbené chlapčenské mená patrili: Jakub, Matej, Ján, Peter, Filip, Matúš, Juraj, Dávid i Adam, viedol Martin, Michal a Tomáš.
Do knihy narodení sa k Rockovi, Leroyovi, Natanaelovi, Tristanovi a Maikovi pripísali ďalšie netradičné chlapčenské mená, a to Martino a Maison.
„Podobne ako v roku 2015, aj vlani patrilo prvenstvo dievčenskému menu Ema (Emma). Rodičia sa čoraz častejšie nechávajú inšpirovať netradičnými menami. V minulom roku vybrali pre dievčatá mená ako Alisia, Lesana, Abigail, Elisa, Alina, Lada, Jasmina či Daren. Rebríček obľúbených dievčenským mien obsadili aj Natálky, Ninky, Viktórie, Hanky, Nelky, Sofky, Karolínky, Veroniky či Zuzky,“
dodáva Čellárová.
Štatistiky matriky zaznamenali 1198 úmrtí, z toho bolo 679 Bystričanov a Bystričaniek.
Zdroj: Mesto BB, Foto: ilust.