Medzinárodný tím vedcov vyvinul novú metódu vyhľadávania chemických látok cez Google. Spoluautorom unikátnej myšlienky je aj slovenský vedec Róbert Mistrík, ktorý pochádza z Banskej Bystrice. Výsledky publikovali v jednom z najprestížnejších vedeckých časopisov sveta Nature Biotechnology.
„Odtlačky prstov“ chemických látok
Zadať kľúčové slovo do internetového vyhľadávača je v súčasnosti bežnou rutinou, avšak gúgliť neznáme chemické látky bolo dosiaľ mimoriadne zložité. Už aj v tomto smere nastal významný posun a to vďaka novej metóde, na ktorej vývoji spolupracoval aj slovenský vedec Dr. Ing. Róbert Mistrík.
Každá chemická látka ma svoje špecifiká, na základe ktorých je možné určiť, o akú konkrétnu látku ide. Jedným z nich je aj tzv. hmotnostné spektrum, ktoré je pre každú látku jedinečné.
„Je to akýsi odtlačok prsta, ktorý možno porovnávať s existujúcou databázou spektier a tým zisťovať totožnosť neznámych látok, podobne ako kriminalisti identifikujú podozrivých,“
vysvetľuje slovenský člen medzinárodného vedeckého tímu.
Využitie novej metódy je široké. Odborníci s ňou môžu pracovať pri výskume biomarkerov alebo pri hľadaní nových liečiv z rastlín. Veľkou pomôckou je aj pri identifikácii toxických látok v potravinách či v životnom prostredí. Budúcnosť, v ktorej bude možné prostredníctvom miniatúrnych hmotnostných spektrometrov monitorovať našu krv alebo potravu a okamžite cez internet získavať výsledky o látkach v nich, sa možno vďaka tejto metóde čoskoro stane skutočnosťou.
Slovenský vedec zaujal svet
O výnimočnosti tohto vedeckého počinu svedčí fakt, že pritiahol pozornosť jedného z najprestížnejších vedeckých časopisov sveta, Nature Biotechnology. Zároveň je to aj významný úspech slovenskej vedy. Za posledných 14 rokov je to jediný krát, čo sa medzi autormi tohto časopisu objavil vedec zo slovenskej inštitúcie.
„Pre vedcov je veľká pocta, ak sú výsledky ich práce publikované v takom dôležitom žurnále. Nezriedka sa to podarí iba raz za život. Je to malé zadosťučinenie za dekády tvrdej práce,“
hovorí Róbert Mistrík.
Zároveň dodáva, že analyzovanie látok naberá v mnohých oblastiach vedy na dôležitosti:
„Poznanie biologických systémov, ktorých chemické látky sú súčasťou, sa ukazuje ako nevyhnutný predpoklad pochopenia rôznych chorôb a následného hľadania liečby.“
Robert Mistrík pracuje v slovenskej spoločnosti HighChem, ktorá zároveň vyvíja a prevádzkuje jednu z najrozsiahlejších databáz hmotnostných spektier sveta. Obsahuje 6 100 jedinečných látok a vyše 1,5 milióna rôznych spektier, od ľudských metabolitov a prírodných látok až po rozličné toxíny, drogy, dopingové látky a liečivá, ktoré sa analyzujú v rôznych oblastiach biomedicínskeho výskumu, farmácie, kontroly potravín, toxikológie a kriminalistiky.
Dr. Ing. Róbert Mistrík
Slovenský vedec je zakladateľom spoločnosti HighChem a člen medzinárodného vedeckého tímu, ktorý sa zaoberal metódou vyhľadávania chemických látok. V roku 2009 sa stal laureátom vedeckej ceny Hlava roka, ceny za najvýznamnejšiu inováciu. Zároveň bol dlhoročným členom výkonnej rady svetovej Metabolomickej spoločnosti.
Časopis Nature Biotechnology je spomedzi viac ako 11.000 vedeckých žurnálov svetovou špičkou v odbornej literatúre. Má tretí najvyšší impakt faktor, čo vo vedeckom svete je jedným z hlavných merateľných kritérií kvality výskumu. V poslednom roku dokonca predbehol aj známe vedecké časopisy ako Nature, Science a Cell
Autor: Jana Bolgáčová, Foto: ilust.