Nový exekučný poriadok bude bližšie k spravodlivosti pre ľudí

SPRÁVY
0 /

V utorok Národná rada SR hlasmi 128 poslancov schválila novelu Exekučného poriadku. Tá by mala skoncovať s množstvom neukončených dlhotrvajúcich exekučných konaní, odbremení súdy od exekučnej agendy a zlepší prístup ľudí k spravodlivosti.

Exekučný súd bude v Banskej Bystrici

Exekučné konania sústreďuje Ministerstvo spravodlivosti SR na Okresný súd v Banskej Bystrici, ktorý sa tak stane jediným exekučným súdom na Slovensku. Zvyšné súdy sa budú venovať riešeniu sporov.

„Očakávam zrýchlenie súdnych konaní ako takých, ktoré by mali byť férové. Novela Exekučného poriadku začne platiť už od februára 2017, ale exekútorské úrady budú mať ešte dva ďalšie mesiace na prípravu, aby dokázali celé exekučné konanie odkomunikovať elektronicky. Ak technickú prípravu nezvládnu, nebudú sa môcť zapojiť do systému,”

uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Náhodný výber exekútora a nové podmienky

Zásadnou zmenou je, že exekútora si už nebudú vyberať oprávnené osoby, ktoré chcú vymáhať pohľadávku od dlžníka. Exekútora totiž vyberie počítač. Slovenská komora exekútorov víta toto opatrenie, pretože náhodný výber zaručí väčšiu nezávislosť exekútorov a výrazne zníži priestor pre korupciu, klientelizmus a neprípustné diktovanie podmienok veľkými veriteľmi.. Výsledkom bude aj lacnejšie exekučné konanie.

Do náhodného výberu na súde budú môcť byť zaradení iba tí exekútori, ktorí splnia predpísané podmienky. Napríklad v predošlých exekúciách budú musieť mať uhradené záväzky voči oprávneným, ich úrad bude musieť byť príslušne materiálno – technicky a personálne vybavený. Splnenie podmienok má garantovať Slovenská komora exekútorov, ktorá ich bude priebežne preverovať.

Výška odmeny exekútora pri vymáhaní peňažných nárokov sa určí ako percento z vymoženej sumy. Zároveň bude platiť, že táto odmena nesmie presiahnuť výšku vymáhaného nároku.

Zvýši sa aj disciplinárna zodpovednosť exekútorov. Ak exekútor nevyplatí veriteľovi prijaté peňažné prostriedky do 7 dní od ich prijatia, dopustí sa závažného disciplinárneho previnenia. Ak to urobí opakovane, bude odvolaný z funkcie.

Odklad exekúcie a splátkový kalendár

Zjednoduší sa aj odklad exekúcie. Dlžník bude mať právo raz za exekúciu požiadať o odklad bezprostredného výkonu exekúcie zo sociálnych dôvodov, ak sa dostane do ťažkej životnej situácie, ktorá mu bráni plniť si záväzky z exekúcie.

Podľa novely nebude nevyhnutné, aby o splátkovo kalendári rozhodoval súd. Namiesto odkladu môže dlžník využiť inštitút splátkového kalendára, pričom pri splátkach nebude mať zablokovaný majetok. Ak sa v priebehu troch rokov v prípade fyzickej osoby alebo 1,5 roka v prípade právnickej osoby nepodarí nič vymôcť, bude môcť súd exekučné konanie zastaviť.

Informácia o aktuálnom stave vymáhania pohľadávky v exekúcii bude zverejnená v centrálnej evidencii exekúcií. Účastník exekučného konania si tak bude môcť jednoducho vyhľadať a skontrolovať stav exekúcie či vymáhania pohľadávky. V systéme zverejňovania súdnych rozhodnutí budú aj vydané poverenia na vykonanie exekúcií v neanonymizovanej podobe. Ktokoľvek si bude môcť vyhľadať aj informáciu, voči komu je vedená exekúcia.

Osobný bankrot

Nové pravidlá budú platiť aj pre osobný bankrot. Podmienkou vstupu občana do tohto spôsobu oddlženia už nebude len jeho vyhlásenie, že je platobne neschopný, ale aj to, že je voči nemu vedená exekúcia.

„Oddlženie bude stáť 500 eur, dnes je to 650 eur. Ten, kto ich nemá, si bude môcť požičať od Centra právnej pomoci. Týmto spôsobom chceme zabrániť tomu, aby ľudia, ktorí budú chcieť vyhlásiť osobný bankrot, neboli atakovaní firmami, ktoré im ponúknu pomoc a vlastne ich ešte viac zadlžia,“

vysvetlila Lucia Žitňanská. 

Doposiaľ mohli podnikatelia špekulovať, že sa bankrotom zbavia väčšej časti dlhov a firma im v rámci reštrukturalizácie naďalej zostane. Po novom musí dlžník vyplatiť aspoň polovicu svojich dlhov, inak si nebude môcť odpísať zvyšné dlhy a firmu musí poslať do konkurzu.

„Verím, že reštrukturalizácie budú viac fér a prípady ako Váhostav, Doprastav či Carrefour by sa tak už nemali opakovať,“

dodala ministerka spravodlivosti.

Autor: (dem), Foto: ilust.