Komunitná knižnica bez bariér na Fončorde  

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Verejná knižnica Mikuláša Kováča (VKMK) Banská Bystrica pôsobí ako regionálna (okresy Banská Bystrica a Brezno)  a mestská knižnica (mesto Banská Bystrica). Založená bola v roku 1973, od roku 2002 je zriaďovateľom Banskobystrický samosprávny kraj.

Projekt “Komunitná knižnica bez bariér”

Knižnica uspela s projektom debarierizácie svojich priestorov v pobočke na Fončorde (Jilemnického ulica 48).  Projekt zabezpečuje debarierizáciu hojne navštevovanej a v júli 2015 presťahovanej komunitnej pobočky VKMK v objekte Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb SENIUM prostredníctvom stoličkového výťahu – schodiskovej sedačky, ktorá umožní telesne znevýhodneným (vozíčkárom), ako aj starším ľuďom s problémami v mobilite osobne využívať knižnično-informačné služby pobočky a zúčastňovať sa rôznorodých podujatí a komunitných aktivít v pobočke  na 1. poschodí  bez výťahu.

Východisková situácia, zdôvodnenie a prínos projektu:

Pred presťahovaním do súčasných priestorov nemal žiadny návštevník s prístupom problém, knižnica bola na prízemí a prístup zvonku bol debarierizovaný. V súčasnosti sa pobočka nachádza (zatiaľ 300 m2)  na poschodí  a návštevníci musia okrem dlhšej prístupovej chodby prekonať aj schody, čo je od otvorenia predmetom ponôs, najmä od starších ľudí.

Z realizácie projektu bude mať úžitok najmä staršia a fyzicky znevýhodnená časť návštevníkov knižnice – pravidelných a registrovaných čitateľov (pobočka ich má 2.300)  a je predpoklad, že bude prínosom aj pre časť osadenstva susedného Domova dôchodcov a Domova sociálnych služieb,  ktorý obýva 165 klientov.

Debarierizácia pomôže aj stovkám návštevníkov kultúrno – výchovných podujatí a spolu vyše 18.000 všetkých návštevníkov pobočky ročne. Ide napr. o tieto aktivity: stretnutia s autormi, literárno-hudobné podujatia, medzi generačné stretnutia (seniori, deti), tréningy pamäti pre seniorov, kurzy IT pre seniorov, aktivity pre kluby seniorov v okolí, komunitné stretnutia – účasť na zasadnutiach občianskej rady, na prezentáciách osobností žijúcich na sídlisku, a pod.

Podpora Nadácie SPP a sponzorský dar SENIUM

Projekt v celom rozsahu vo výške 8.000 € finančne podporila Nadácia SPP v rámci svojho grantového programu Podpora partnerstiev. Na debarierizáciu vstupu do knižnice sú nainštalované aj nájazdové plošiny pre bezpečný vstup vozičkárov, ktorí následne môžu využiť schodiskovú sedačku. Po vyvezení na 1. poschodie knižnice na svoju prepravu do požičovne kníh  môžu využiť rehabilitačný vozík.

Ten  knižnici ako sponzorský dar venovala riaditeľka Domova dôchodcov a Domu sociálnych služieb SENIUM PhDr. Jana Dupáková, ktorá k tomu uviedla:

Teší nás, že aj takýmto spôsobom sme mohli prispieť k dostupnosti knižnično informačných služieb pre čitateľov a návštevníkov knižnice.

Knižnica pre ľudí v meste

VKMK pôsobí na území mesta Banská Bystrica ako sieť oddelenia pobočiek: oddelenie pre dospelých, oddelenie pre deti a 3 komunitné pobočky na sídliskách. Nezabúdajúc na služby iným skupinám (mládeži, dospelým, seniorom) sa VKMK tradične sústreďuje na aktivity a podujatia pre deti (besedy so spisovateľmi ako aj stretnutia so zaujímavými ľuďmi žijúcimi v meste, vrátane prezentácie ich aktivít.

Takými sú Noc s Andersenom, Kráľ čitateľov, Pasovanie prvákov za čitateľov knižnice, Čítajme si, Predvianočná knižnica a i. ) čo vyplýva z 50 – percentného zastúpenia detí do 15 rokov z celkového počtu používateľov knižnice, ako aj zo skutočnosti, že pre študentov, akademickú a odbornú komunitu poskytujú služby Štátna vedecká knižnica a Univerzitná knižnica UMB v Banskej Bystrici.

VKMK napĺňa svoje poslanie v súlade s knižničným zákonom a Manifestom UNESCO/IFLA o verejných knižniciach, napríklad: poskytuje služby na základe rovnosti prístupu pre všetkých, ponúka tradičné i na moderných technológiách založené knižnično – informačné  zdroje a  služby vrátane prístupu na internet a vlastných regionálnych databáz.

Podporuje individuálne i skupinové sebavzdelávanie, ako aj výchovno – vzdelávací proces v školskom prostredí (najmä v materských, základných a stredných školách), pričom sa zameriava najmä na podporu rozvoja čitateľských návykov a zručností a informačnej gramotnosti, ponúka špeciálne dokumenty a služby pre zrakovo znevýhodnených, podujatia pre hospitalizované deti, pre skupiny marginalizovaných osôb, spolupracuje s relevantnými partnermi na regionálnej úrovni, vytvára regionálne bibliografické a personálne databázy, poskytuje koordinačné a metodické služby verejným knižniciam v regióne.

Zdroj: Soňa Šóky, Foto: VKMK BB