Aj keď pondelková večerná obloha nad Banskou Bystricou práve pri východe supermesiaca nebola práve bezoblačná, ojedinelé mesačné divadlo bolo úchvatné. Mesiac sa 14. novembra 2016 dostal najbližšie k Zemi po 68 rokoch a najbližšie sa tak stane o 18 rokov.
Obrovský mesačný spln nad vežami bystrických kostolov sme sledovali z Belvederu od 16:30 hod. Mesačná guľa, ktorá podľa vedcov bola o 14 percent väčšia a 30 percent jasnejšia ako inokedy sa postupne dvíhala nad horizont a po hodinke už na jasnej oblohe naplno osvetľovala celé mesto aj so širokým okolím.
Tento astronomický úkaz nastáva vtedy, keď sa Mesiac pri svojom pohybe na eliptickej dráhe dostane najbližšie k Zemi. Vzdialenosť Mesiaca od stredu Zeme sa mení v rozpätí od 357.000 km do 405.000 km. V prípade supermesiaca je táto vzdialenosť najmenšia a nazýva sa perigeum. Vtedy dosahuje Mesiac aj najväčšiu uhlovú veľkosť na oblohe. Rozdiel medzi okamihom perigea a fázou splnu trvá len 2,5 hodiny.
My vám prinášame originálne zábery pondelkového východu supermesiaca nad Banskou Bystricou, ktoré sa podarilo nasnímať našej fotografke Mirke. K tomu nech zaznie priliehavá „bystrická hymna“ Honzu Nedvěda.
Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová