Podľa námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Petra Šufliarskeho na doživotie uväznený Mikuláš Černák (49) nie je žiadnou celebritou ani obeťou systému, ale právoplatne odsúdený vrah. Svoj trest si odpykáva v ilavskej väznici.
Z chladnokrvného vraha a mafiána celebritou?
Prokurátor Šufliarsky tak reagoval na sériu reportáží súkromnej televízie a články v ďalších médiách, ktoré vykresľujú tohto niekoľkonásobného vraha a bývalého bossa stredoslovenského podsvetia so sídlom v Banskej Bystrici ako nejakú celebritu či nespravodlivo perzekvovanú osobu. Pritom sa môže vďaka verejným vystúpeniam tohto zločinca spochybňovať dlhoročná práca vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí ho usvedčili z trestnej činnosti.
„Mikuláš Černák je desaťnásobný vrah a ja to zopakujem pred kýmkoľvek. V minulosti bol právoplatne odsúdený na doživotie za dve vraždy z roku 1994, štyri vraždy z roku 1997 a jednu vraždu z roku 2000. Tento rok ho navyše súd usvedčil z vraždy Imricha Oláha a samotný Černák priznal naplánovanie vrážd Róberta Holuba a Štefana Fabiána,“
uviedol na štvrtkovom brífingu Peter Šufliarsky.
Podľa Šufliarskeho súdy pri vraždách, z ktorých bol Mikuláš Černák usvedčený, často konštatovali obzvlášť zavrhodnutiahodné pohnútky alebo obzvlášť brutálny spôsob vykonania. Zároveň citoval znalecký posudok na Černáka, podľa ktorého ide o abnormálne štruktúrovanú egocentrickú osobnosť s trvalou dispozíciou správať sa agresívne, má tiež tendenciu správať sa k iným osobám dominantne a manipulatívne.
Orgány činné v trestnom konaní sa primeraným spôsobom zaoberali všetkými podaniami, ktoré v súvislosti so svojimi prípadmi Černák podal, čo Šufliarsky zhodnotil slovami:
„Policajti a prokurátori postupovali zákonne.“
Vyšetrovanie ďalších vrážd a trestných činov pokračuje
Okrem prípadov, v ktorých bol usvedčený, Černák figuruje ešte v 21 trestných veciach, ktoré sú v prípravnom konaní a tieto veci budú ukončené zákonným spôsobom. K teoretickej možnosti, či sa Černák dostane na slobodu, keďže po 25 rokoch má aj v prípade doživotného trestu právo požiadať o podmienečné prepustenie, Šufliarsky povedal: „Po ukončení neuzavretých trestných vecí sa pravdepodobne nenájde sudca, ktorý by ho podmienečne prepustil.“
Ďalší prokurátor Martin Kováč momentálne dozoruje 13 prípadov, v ktorých sa vyskytuje Černák. V 11 prípadoch ide o vraždu a v dvoch prípadoch o trestný čin všeobecného ohrozenia. V niekoľkých prípadoch figuruje aj Černákov komplic Miloš K. V prípade Černákovho druhého komplica Jána K. vyšetrovatelia nenašli potrebné dôkazy resp. niektoré skutky už boli premlčané.
Kto je Mikuláš Černák
Pomaly päťdesiatnik Mikuláš Černák si v súčasnosti odpykáva doživotný trest vo väzení s najvyšším stupňom stráženia v Ilave. Orgánom činným v trestnom konaní zaslal niekoľko listov, v ktorých píše o svojej trestnej činnosti z minulosti. Z väzenia dokonca napísal autobiografickú knihu „Prečo som prelomil mlčanie“.
Rodák z Telgártu mal problémy so zákonom už za socializmu. Tesne pred rokom 1989 bol šoférom autobusu na pravidelnej linke, ale Nežná revolúcia mu otvorila predtým netušené možnosti uplatniť sa, hoci za hranou zákona.
Založenie mafiánskej skupiny
Osudovým zlomom pre Černáka bolo jeho stretnutie s Milošom Kaštanom a následne s Jánom Kánom. Vznikol triumvirát, ktorý tvoril základ budúcej najsilnejšej mafiánskej skupiny na Slovensku v 90 – tych rokoch minulého storočia.
Na legalizáciu činnosti vyhadzovačov na diskotékach, v nočných baroch, herniach, kasínach, erotických salónoch a ďalších podnikoch, príjmov z výpalníctva a vydierania podnikateľov, ale aj ďalšej trestnej činnosti, si v Banskej Bystrici založili neslávne známu civilnú bezpečnostnú službu Security 3.
Obávaní Černákovci neskôr začali rozširovať svoje teritórium z Banskej Bystrice a stredného Slovenska prakticky po celej krajine. Nasledovala séria únosov, vrážd, zapálených alebo vybuchnutých áut. Moc Mikuláša Černáka rástla začali sa ho báť už nielen podnikatelia, ale aj vtedajší politici či policajti s prokurátormi
Je zvláštne, že mnohí Horehronci dodnes volajú Černáka familiárne „Miťo“ alebo „Miki“, lebo na svoje rodisko vraj nikdy nezabudol a vyčistil kraj od ukrajinskej mafie. To, že s jeho menom sa spájalo kruté násilie a na rozdiel od nich žil v luxuse (choval tu aj tigre), akoby nebrali do úvahy…
Prihlásenie na polícii v Banskej Bystrici
Keď konečne 17. decembra 1997 vyhlásila polícia pátranie po jednom z najobávanejších mužov slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi, ten sa po dvoch dňoch prekvapujúco sám prihlásil na policajnom oddelení v Banskej Bystrici. Vtedy možno ani sám neveril, že skončí vo väzbe. Odvtedy je, s výnimkou necelého roka, vo väzenskej cele.
Podozrivý bol nielen z vydierania stredoslovenských podnikateľov, ale aj z vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka. Jeho smrť mu napokon nedokázali, a tak si v roku 2000 vypočul rozsudok súdu na osem a pol roka. Sedel do novembra 2002, keď ho podmienečne prepustili za dobré správanie.
Najvyšší súd toto rozhodnutie v marci 2003 zrušil. Dovtedy si Černák stihol zalyžovať na tatranskej zjazdovke a zraziť sa tam s vtedajším premiérom Mikulášom Dzurindom, ktorý na neho podal trestné oznámenie za výtržníctvo, ale nič z toho nebolo. Ušiel do Čiech, kde ho však tamojšia polícia vypátrala a eskortovala na Slovensko.
Doživotie
V septembri 2008 Okresný súd v Prešove prijal obžalobu na Černáka za šesť chladnokrvných vrážd a objednávku vraždy podnikateľa Mariána Karcela. Tú riadil z väzby, pričom vrahovi Branislavovi Adamčovi za ňu údajne zaplatil milión slovenských korún. Pred samotným procesom sa chcel Černák dohodnúť na vine a treste. Účasť na šiestich vraždách priznal, ale odmietol, že by ich organizoval.
Prešovský Okresný súd v novembri 2009 odsúdil Mikuláša Černáka na výnimočný trest doživotia. Senát Krajského súdu v Prešove v septembri 2010 zamietol odvolanie obžalovaného proti rozsudku prvostupňového súdu a potvrdil mu doživotný trest.
Väzenská celebrita
Z väzenia si Černák našiel aj mladú milenku Moniku Křivovú, ktorá sa podľa vlastných slov do neho zamilovala v osemnástich rokoch. K 25. narodeninám jej dal kúpiť luxusné BMW X5 a píšu si listy.
Doživotne odsúdený väzeň je aktívny aj na Facebooku. Jeho profil dnes zdieľa vyše 33.000 fanúšikov. Po rokoch mlčania sa rozhodol vypovedať o vraždách a zločinoch jeho éry, pričom polícia už odkryla niekoľko hrobov obetí mafiánskych popráv z minulosti.
Okrem napísania knihy Černák čoraz častejšie komunikuje s médiami, ktorým poskytuje exkluzívne rozhovory. Niektoré ho žiadajú o vyjadrenia a po ich získaní zverejňujú kontroverzné reportáže, v ktorých vystupuje tento vrah a zločinec div nie ako celebrita.
O vykonaných vraždách a mafiánskych zločinoch hovorí ako o bežnej a na pohľad celkom zaujímavej veci, ktorá dokáže fascinovať. Niečo podobné sa na sociálnych sieťach deje aj v súvislosti s popieraním holokaustu či vyzdvihovaním nacistov alebo gardistov pri riešení rasových otázok počas II. svetovej vojny, bez akejkoľvek úcty k pravde a miliónom nimi zavraždených nevinných obetí.
Niet divu, že časť ľudí túto situáciu pochopí po svojom a verejná mienka sa môže nakláňať na jeho stranu proti polícii, prokuratúre či súdom. Prokurátor Peter Šufliarsky to dáva do súvislosti s tým, že sa blíži termín, kedy po 25 rokoch strávených vo väzení môže na doživotie odsúdený Černák požiadať o podmienečné prepustenie v roku 2023…
Autor: (tom), Foto: ilust.