Posledný septembrový týždeň do knižnice zavítal redaktor, publicistu a autor literatúry faktu pán Dušan Mikolaj. Rodák z dolnokysuckej obce Lodno sa rád vracia do mesta svojich vysokoškolských štúdií, v Banskej Bystrici študoval na Pedagogickej fakulte slovenčinu a angličtinu.
Ako redaktor pôsobil v redakciách denníkov Smena a Smer, od polovice 70. rokov minulého storočia pôsobil v Matici slovenskej. Bol pri vzniku obrázkového mesačníka Slovensko, v ktorom pracoval ako redaktor, neskôr ako zástupca šéfredaktora. V Bratislave, po krátkej zastávke v redakcii pôvodnej tvorby vydavateľstva Smena, sa stal zástupcom šéfredaktora vo vtedy vznikajúcom časopise pre mladú literatúru DOTYKY. V prvej polovici 90. rokov viedol dvojtýždenník pre miestnu kultúru Národná osveta. V rokoch 1994-1998 pôsobil ako sekčný šéf na Ministerstve kultúry SR. V rokoch 2004 – 2006 viedol žilinský týždenník Región Žurnál.
V jeho tvorbe dominuje životopisný žáner o významných slovenských osobnostiach. Spomeňme knihy Tlejúce slnko, o maliarovi Milošovi Alexandrovi Bazovskom, či životopisné poviedky o výtvarníckych osudoch Medová baba. Z oblasti výtvarnej kultúry napísal aj ďalšiu pozoruhodnú knihu Majstri štetca, v ktorej sa zasvätene zaoberá prierezom výtvarného umenia na Slovensku. Osobitnú pozornosť venoval popularizácia drotárstva. V knihe Odrôtovaný svet Karola Guleju spracoval životopis významného znalca slovenského drotárstva, jeho bádateľa a neprekonaného zberateľa Karola Guleju. Za svoju tvorbu získal niekoľko medzinárodných ocenení za literatúru faktu a publicistiku, naposledy v roku 2014 Národnú cenu literatúry faktu Vojtecha Zamarovského.
Dušan Mikolaj je členom Spolku slovenských spisovateľov, zakladateľ národného festivalu Rozprávačské Lodno v jeho rodnej obci.
Knižnica predstavila najnovšiu autorovu knihu Belo Kapolka Citlivá tatranská žula (vydavateľstvo Matice slovenskej, 2015). Zachytil v nej život legendárneho chatára, nosiča, spisovateľa, dobrovoľného záchrancu a horolezca Bela Kapolku, ktorého osobne poznal.
Bela Kapolku spoznával predovšetkým ako novinár. Do knihy vyberal esejistické úvahy a publicistické komentáre Kapolku o ktorých si myslel, že nesú aktuálne posolstvá k súčasníkom. Všímal si aj jeho skutky presahujúce neodmysliteľnú všednosť dní, mesiacov a rokov a smerujúce k reálnym vidinám, ktoré by mohli priniesť úžitok širšej komunite. Mnohorozmerný Belov svet vtesnať do jednej knižky bola pre jej autora neľahká úloha, ale o to bohatší je čitateľský zážitok. Čitateľ má možnosť vychutnať si „príbeh Kapolka“ v podobe pestrej mozaiky epizód, reflexií, výpovedí protagonistu i jeho najbližších, komentovaný výber z Kapolkovho osobitého literárneho diela a unikátne Mikolajove i Kapolkove fotografie.
So spisovateľom Dušanom Mikolajom sme sa rozprávali aj o jeho spisovateľských plánoch na ďalšie obdobie, jeho záľubách, či zážitkoch z novinárskej praxe.
Zdroj: Soňa Šóky, Foto: ilust.