Hlas Slovenska: Európska únia sa po brexite musí zmeniť

SPRÁVY
0 /

Slovensko od 1. Júla predsedá rade Európskej únie. Práve v čase, keď sa 27 členských štátov musí vyrovnať s odchodom Veľkej Británie po júnovom referende v tejto ostrovnej krajine.

Hoci Veľká Británia má po odstupujúcom Davidovi Cameronovi novú konzervatívnu premiérku Theresu Mayovú a nového „brexit“ ministra povereného rokovaniami o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ Davida Davisa, tie môžu začať až po uplatnení článku 50 Lisabonskej zmluvy. S tým však britskí politici otáľajú.

Podľa slovenského premiéra Roberta Fica je brexit odpoveďou Britov na zlú európsku politiku. Preto privítal podporu slovenskej iniciatívy na zorganizovanie neformálneho summitu 27 členských krajín EÚ o budúcnosti Únie, ktorý sa uskutoční 16. septembra v Bratislave. Na ňom budú európski lídri diskutovať o budúcnosti Európskej únie.

„Európska únia musí lepšie počúvať kritické hlasy. Musí sa stať pružnejšou, menej byrokratickou a vnímavejšou k rôznorodosti a musí sa zbaviť puncu elitárstva a nezrozumiteľnosti pre bežného človeka, ktorý ju často vníma ako vzdialenú a odtrhnutú od jeho každodenných problémov,“

 zdôraznil slovenský premiér na zasadnutí Európskeho parlamentu v Bruseli.

Aj preto v srdci agendy slovenského predsedníctva bude občan EÚ. Výzvou pre naše predsedníctvo bude zjednodušiť spôsob komunikácie s ľuďmi. 

Robert Fico zároveň hovorí:

„Výhody z členstva sú nesporné. Silnejšia Európa nie je v záujme Bruselu, ale je v záujme nás všetkých. My by sme bez Európskej únie neprežili. Rozdiel na Slovensku pred vstupom do únie v roku 2004 a v súčasnosti po 12 rokoch v únii je mimoriadne pozitívny.“

Z predsedníckej stoličky bude Slovensko okrem zatraktívňovania únie v očiach jej členov a občanov  riešiť najmä migráciu a brexit. Európska únia sa podľa slovenského premiéra  bude musieť zmeniť, bez ohľadu na ďalší status Veľkej Británie.

„Z brexitu sa radujú populisti a extrémisti v celej Únii a požadujú referendum vo vlastných krajinách. Potrebné je analyzovať prečo sa Briti rozhodli odísť, prečo je v Británii a v celej Únii stále viac ľudí sklamaných z integrácie, prečo stále viac obyvateľov Únie odmieta projekt zjednotenej Európy,“

upozorňuje europoslanec z Banskobystrického kraja Vladimír Maňka.

Vystúpenie nášho europoslanca v Európskom parlamente si môžete pozrieť na videu:

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné