Regionálne rozvojové agentúry s vládnym splnomocnencom v Banskej Bystrici

SPRÁVY
1 /

V meste pod Urpínom sa v piatok uskutočnilo stretnutie Regionálnych rozvojových agentúr (RRA) z celého Slovenska so splnomocnencom vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Antonom Marcinčinom. Rokovanie sa venovalo  cieľom a výsledkom regionálneho rozvoja vo svetle prvých skúseností s implementáciou zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov, čo je jednou z priorít slovenskej vlády.

Na stretnutí zástupcov RRA s vládnym splnomocnencom sa hovorilo  o koncepčných východiskách štátnej politiky regionálneho rozvoja v kontexte politiky EÚ. Plány regionálneho rozvoja sa už nebudú kresliť len za stolom v Bratislave, ale kompetentní  ľudia z centra budú chodiť do regiónov a pozorne počúvať ľudí zdola. Oboznámia sa priamo na mieste, čo v danom regióne občania potrebujú a chcú.

„So zástupcami RRA sme sa zhodli na podpore prípravy implementácie a monitorovania plánov hospodárskeho a sociálneho rozvoja, príprave školení, sieťovania, mentoringu partnerov územnej spolupráce a regiónov, zamerania sa na väčšiu informovanosť, napríklad v oblasti využívania sociálneho aspektu verejného obstarávania. Zameriame sa na poradenskú činnosť pri príprave zakladania obecných podnikov a subjektov sociálnej ekonomiky, ale tiež na prípravu plánov udržateľnej mobility, ako aj na posilnenie komunikácie a prípravy menších projektov pre malé subjekty – obce a podnikateľov,“

povedal po stretnutí  vládny splnomocnenec Anton Marcinčin.

V Banskej Bystrici bol aj poradca ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Martin Kapitulík a expert na priestorové plánovanie a urbanizmus profesor Maroš Finka. Obaja sa spolu s vládnym splnomocnencom stretli na brífingu s novinármi deklarujúc záujem vlády a ministerstva dopravy nevypracovávať dokument len na papieri, ale pracovať na konkrétnych projektoch regionálneho rozvoja s predstaviteľmi obcí, miest, podnikateľskými subjektmi či občianskymi združeniami.

„Zhodli sme sa, že nikto nechce robiť prácu, ktorá neprináša reálny úžitok a nikto nechce vykazovať iba pekné farebné tabuľky, ak nevidí reálny efekt. Pripravujeme výzvu pre  RRA zameranú nielen na najmenej rozvinuté okresy, ale na rozvoj všetkých regiónov Slovenska,“ dodal Marcinčin,

ktorý rokoval aj so zástupcami mesta Banská Bystrica.

Predseda Rady zástupcov Integrovanej siete RRA Štefan Repka, ktorý je riaditeľom Krajskej rozvojovej agentúry v Banskej Bystrici, poznamenal,  že v Banskobystrickom regióne sú postihnuté najväčšou nezamestnanosťou južné  okresy:

„Je to otázka systémových opatrení na úrovni štátu a konkrétnych opatrení, ktoré chceme vygenerovať práve na to, aby sme využili miestny potenciál, aby sme rozvíjali miestnu ekonomiku na princípe miestnej výroby pre miestnu spotrebu.“

Regionálne rozvojové agentúry kladú dôraz na vytváranie produktívnych pracovných miest v podnikateľskej sfére, na podporu obecných sociálnych podnikov, ale  aj na riešenie problémov menej kvalifikovaných a dlhodobo nezamestnaných.

Hlavným cieľom podpory regionálneho rozvoja je odstraňovať alebo zmierňovať nežiadúce rozdiely v úrovni hospodárskeho, sociálneho a územného rozvoja regiónov a tým zvyšovať ekonomickú výkonnosť, konkurencieschopnosť a rozvoj inovácií, zvyšovať zamestnanosť a životnú úroveň obyvateľov v regiónoch pri zabezpečovaní trvalo udržateľného rozvoja.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová