Stovky detí si v piatok na banskobystrických Štiavničkách otestovalo svoje schopnosti a pohybové vlastnosti s cieľom uplatniť sa v budúcnosti vo vybranom a vhodnom športe. Pod Urpínom totiž prebiehal prvý oficiálny draft VŠC Dukla Banská Bystrica pod názvom Rozhýbme Slovensko a hľadajme talenty.
Žiaci prvého stupňa základných škôl sa podrobili na Štiavničkách špeciálnym testom na silu, rýchlosť, vytrvalosť a koordináciu pod drobnohľadom kvalitnej špičkovej technológie, ktorú využívajú vrcholoví športovci. Najlepší školáci budú draftovaní do mládežníckeho strediska VŠC Dukla. Jeho riaditeľ Richard Galovič nám povedal:
„Rozhodli sme sa projekt draftu realizovať v Banskej Bystrici, pretože tu Dukla existuje už päťdesiat rokov i s určitou históriou. Sme veľmi radi, že môžeme ponúknuť naše vedomosti a skúsenosti z prípravy vrcholových športovcov. Zamerali sme sa na deti prvého stupňa základných škôl. Zvolili sme metódu, ktorá dokáže efektívne lokalizovať talenty. Celá filozofia je postavená na precíznom testovaní, ktoré sa používa vo vrcholovom športe. Najlepšie deti v rámci draftu vyberieme do nášho mládežníckeho projektu a budú trénovať pod drobnohľadom najlepších trénerov v Dukle.“
Na banskobystrickú štadión prišli podporiť talentované deti aj ambasádori podujatia Dukla Draft z radov športovcov. Projekt pozitívne hodnotí i dvojnásobná olympijská víťazka v biatlone Nasťa Kuzminová:
„Musíme deti pritiahnuť k športu, zapojiť ich do určitého mechanizmu, aby sa v dobrom slova zmysle nakazili športom, dostali zápal a motiváciu napredovať v ňom. Je to veľmi pozitívny projekt pre deti vo veku sedem až jedenásť rokov. Čím skôr zistíme u týchto detí čo v sebe majú, ako sú na tom po fyzickej a pohybovej stránke, teda v rýchlosti, sile, vytrvalosti, tým skôr ich dokážeme zaradiť do správneho športu, alebo im odporučiť čo je pre nich najlepšie. Tu vzniká možnosť, aby sme eliminovali nesprávny smer dieťaťa.“
Do projektu v rámci aktivity Prevent Dialóg výboru pre zdravotníctvo Národnej rady SR sa celkovo zapojilo až dvetisíc detí v banskobystrickom regióne. Z interného školského testovania sa dostalo do priamych testov na štadión SNP šesťsto z nich. Podporiť ich prišiel aj päťnásobný olympijský medailista vo vodnom slalome Michal Martikán:
„Deti sú šikovné, len s nimi treba správne pracovať. Ukázať im, že šport má zmysel. Je to skvelá myšlienka, Treba takéto drafty robiť čo najčastejšie i s našou účasťou. Mnohí žiaci sa tu inšpirujú k určitým športom, ktoré si následne aj vyberú. To je najdôležitejšia vec celého tohto projektu.“
Na banskobystrické Štiavničky prišli v piatok deti zo stredného Slovenska. Projekt by sa mal však rozšíriť aj do Bratislavy a Košíc. Vojenské športové centrum Dukla hľadá v súčasnosti prostriedky a podporu, aby podobné drafty realizoval aj v iných regiónoch Slovenska. Zameranie veku detí meniť nechce, pretože práve na prvom stupni základných škôl si žiaci formujú pohybové danosti pre daný šport. Potvrdil nám to aj aktuálny majster sveta v chôdzi na 50km Matej Tóth, ktorý pri testovaní povzbudzoval svoju dcérku::
„Práve v tomto veku som už chodil na rôzne športové krúžky, hrával futbal, hokej, bicykloval som i behal. Hýbal som sa dennodenne. V piatom ročníku som sa viac zameral na atletiku a už sa to so mnou viezlo. Je ideálne podchytiť deti čo najskôr a ukázať im, na čo majú talent, aby nezabili päť rokov napríklad na tenise, pričom by mohli byť vynikajúci vytrvalci, alebo vzpierači. Máme tu špičkovú technológiu, ktorá presne vyhodnotí na čo daný žiak má, čo by mohol v budúcnosti rozvíjať, kam ho nasmerovať. Šport, v ktorom bude vynikať, ho bude viac baviť než ten, kde by bol iba priemerný či podpriemerný. Práve v tomto vidím veľký význam testovania ako aj celého draftu. Myslím si, že deti sú šikovné, chcú športovať, len im treba dať možnosť a ukázať im, že na to majú.“
Spolu s riaditeľom VŠC Dukla Banská Bystrica Richardom Galovičom, hlavným trénerom Milošom Bátovským, olympijskými víťazmi Nasťou Kuzminovou a Michalom Martikánom sme si prezreli štyri stanovištia. Na nich si žiaci testovali biometriu dolných končatín výskokmi, silu horných končatín hádzaním kilového medicinbalu z pokľaku, test rýchlosti reakcie a napokon vytrvalostný opakovaný beh na 20 m. Na záver si testované deti zabehli s našimi olympionikmi v rámci prebiehajúcej 24 – hodinovky jeden 400 – metrový okruh.
Škála hodnotenia je na 7 – 11 ročné deti. Zlaté medaily s certifikátom získavajú žiaci s výkonnosťou nad 80 percent, strieborné medzi 60 – 80 percent a bronzové pod 60 percent. Z 240 testovaných detí získalo zlaté medaily 6 bystrických žiakov.
Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová