Varovanie pred tragickými chybami z minulosti je dnes aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým.
Je na aktívnych ľuďoch zo všetkých profesií, aby odvážne vystupovali proti rastúcej nenávisti. Divadelne sa o to pokúsi už v stredu 1.júna o 19:00 hod. v kultúrnom centre Záhrada inscenácia Oslepené hudbou.
Ambíciou tejto inscenácie nie je len upozorňovať na chyby minulosti, ale aj hľadanie paralel so súčasnosťou, a to najmä v kontexte reakcií na tzv. utečeneckú krízu. Po divadelnom predstavení bude nasledovať diskusia o inscenácii a o paralelách minulosti so súčasnosťou. V rovnaký deň absolvujú rovnaký program aj študentky a študenti Gymnázia J. G. Tajovského v doobedňajších hodinách.
Oslepené hudbou je divadelná inscenácie zobrazujúca príbeh Izabely, ktorá bola väzenkyňou v koncentračnom tábore. Hoci prežila, jej život bol tragicky ovplyvnený hrôzami nacistického priemyselného vraždenia. Inscenácia je venovaná všetkým, ktorí nezabúdajú. Scenár Ľuby Lesnej zachytáva príbeh dvoch žien v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Silný príbeh pôsobí na divákov svojou ľudskosťou a túžbou po dôstojnom, plnohodnotnom živote.
Monodráma vznikla na motívy životného príbehu známej a uznávanej huslistky Almy Rosé, ktorá bola neterou Gustáva Mahlera. Počas holokaustu sa ako väzenkyňa koncentračného tábora stala proti svojej vôli šéfkou orchestru v Auschwitzi. Neskôr v koncentračnom tábore aj zahynula. Inscenácie taktiež voľne spracúva spomienky bývalých väzenkýň a väzňov Auschwitzu a Birkenau: Mancy Schwalbovej, Hildy Hraboveckej, Lucie Sivákovej, Mórica Taubera a väzenkyne č. 65657.
Autorka hry: Ľuba Lesná
Hrajú: Marta Nováková a Janka Ovšonková
Réžia: Viera Dubačová
Scéna a kostýmy: Dušan Krnáč
Videoart: Peter Gábor
Hudobný koncept: Janka Ovšonková
Svetlo: Milan Slama
Asistentka réžie: Janka Brndiarová
Stavba scény: Stanislav Argaláš
Výroba kostýmov: Mirka Zelníková
Obnovená premiéra tejto inscenácie bola 2.septembra 2015 v Banskej Bystrici. Aktuálne podujatie sa uskutočňuje vďaka lokálnym partnerstvám s kultúrnym centrom Záhrada, kníhkupectvom Artforum, platformou Nie v našom meste, regionálnou sieťou Nie v našom kraji a Centrom komunitného organizovania.
Organizátorom je nezisková organizácia Animus Apertus v rámci projektu Spoločne pre ľudí na úteku vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska cez grantový program Pomoc deťom v utečeneckej kríze.