Neviem ako vy, ale ja sa už viac ako dva roky presviedčam o tom, že odkedy nastúpil na županský stolec Marian Kotleba, žijeme v Banskobystrickom kraji akoby v dvoch paralelných svetoch. Jeden absurdný predstavuje celé vedenie ĽSNS sústredené na Úrade BBSK (teraz už aj s vlastnými poslancami NR SR) a ten druhý normálny žijeme my ostatní, ktorým zostal v hlave zdravý sedliacky rozum.
Mám pocit, akoby nás tých normálnych časom ubúdalo. Snažím sa pochopiť, prečo, keď tí z krajského úradu stihli za polčas odizolovať náš kraj od normálneho sveta, ale zdravý sedliacky rozum je na to fakt prikrátky. Neveríte?
Vybral som dve reakcie Kotlebových ľudí z Úradu BBSK na verejnú kritiku predčasného ukončenia predstavenia divadelných ochotníkov z Brezna županom a následné vstúpenie speváčky Kristíny počas osláv Dňa učiteľov už 14. marca (normálne pripadá na 28. marca), kedy ĽSNS zvykne sláviť vznik vojnového Slovenské štátu. K tomu pridávam rovnako „poučný“ prípad novopečeného poslanca NR SR Ondreja Bindera (ĽSNS).
Necenzurované Vyjadrenie BBSK k zastaveniu divadelného predstavenia
Divadelné vystúpenie Kováči v podaní Divadelného súboru Jána Chalupku z Brezna sme si objednali ako sprievodný kultúrny program pri oceňovaní najlepších učiteľov kraja. Išlo o slávnostnú udalosť, ktorou sme chceli vyzdvihnúť mesto Brezno a jeho divadelný súbor. Predstavenie Kováči sme vybrali na základe odporúčania divadelného súboru.
V predstavení sa od počiatku používali krajne expresívne výrazy ako „nakopať riť“, „rozbiť papuľu“, alebo „kurva“. Frekvencia týchto výrazov sa stupňovala až do stavu, kedy sa začalo hovoriť o „srbských hovnách“ a „slovanských lajnách“. V tejto chvíli sa predseda BBSK Marian Kotleba aj vzhľadom na reakcie publika rozhodol predstavenie ukončiť.
Sme presvedčení, že ak by sa v tejto hre spomínali napr. „židovské hovná“, alebo „cigánske lajná“, tak by tí, ktorí sú dnes rozhodnutím predsedu BBSK pobúrení, žiadali toto predstavenie zrušiť ako prví. V súvislosti s výrokmi, ktoré v predstavení zazneli, zvažujeme podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.
Tlačová správa BBSK ku zúrivej kritike speváčky Kristíny 1. apríla 2016
Banskobystrický samosprávny kraj zásadne nesúhlasí s kritikou speváčky Kristíny za vystúpenie na oslave Dňa učiteľov 14. marca 2016 v Brezne. Túto absolútne neodôvodnenú kritiku vnímame ako besný štekot zahraničných mimovládnych organizácií a ich prisluhovačov, riadených najmä politikou Spojených štátov amerických. Ide o typický príklad selektívnej demokracie, v ktorej sú za tie isté veci jedni oslavovaní a druhí hanení.
Týmto by sme chceli poďakovať speváčke Kristíne za jej vystúpenie na predmetnom podujatí. Práve ona totiž svojimi piesňami z pódia odstránila pachuť vulgarizmov, ktoré tam zanechalo divadelné vystúpenie Kováči. Kristínu považujeme za špičkovú speváčku a jednu z mála súčasných protagonistiek skutočného slovenského umenia.
K tomu riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík na svojom Facebooku dodal: „Už mi tými mimovládkami a nadáciami naozaj dochádza trpezlivosť. Prišli nám sem rozdávať rozumy o demokracii a ľudských právach, ako keby sme doteraz žili ako opice. Ako keby sme sami nevedeli, čo je pre nás najlepšie. Nech idú svoje chytráctva rozdávať do nejakého kalifátu, kde vešajú ľudí kvôli krížiku na krku na žeriav. Tam to naozaj treba.
Putin zakázal v Rusku mimovládky financované zo zahraničia a pracujúce v prospech cudzích záujmov. A urobil dobre. Najvyšší čas, aby sme tak spravili aj na Slovensku!“
Kotlebov poslanec roky neplatí dodávateľom ani štátu, exekútor mu predáva dom
Novinár Dano Vražda o novom poslancovi ĽSNS Binderovi (predtým bol v KDH), ktorý je známy aj z Ranča Nádej, v Denníku N napísal: „Strana Mariana Kotlebu chodí po Slovensku a už aj po parlamente s heslami, že krajinu zbaví zlodejov a parazitov. Jej nový poslanec Ondrej Binder, stolár zo Svätého Antona, pritom roky neplatí svojim dodávateľom ani štátnej Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni.
„Áno, je to pravda. „Binder s. r. o. je čistá, ale v bývalej Stavebno-stolárskej firme Binder nemám splatené všetky dlhy, to áno,“ priznáva približne 15-tisícový dlh poslanec. O zvyšných dlhoch mlčí.
Parlamentu sa už ozvalo viacero exekútorov, aby časť platu neposielali poslancovi, ale aby šli tým, ktorým roky odmietal platiť. Len v internetovom zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne je pri Binderovi suma vyše 10-tisíc eur, zdravotnej poisťovni Union dlhuje takmer 4.700 eur. Momentálne exekútori predávajú jeho rodinný dom. Exekúcií je oveľa viac.“
Na tento článok o poslancovi ĽSNS reagoval na svojom Facebooku bývalý župan a súčasný europoslanec Vladimír Maňka: „Keď som kandidoval za župana, stretol som ho v Banskej Štiavnici. Povedal mi super, pán predseda, ideme s vami a vyhráme. O pár týždňov ho „Niekto“ nahovoril, aby kandidoval proti mne, aby som nevyhral už v prvom kole. Ukazuje sa, že ten „Niekto“ sa asi volá Kotleba…
Bol to dobrý ťah. Pri 11 kandidátoch mi chýbalo pol percenta a bol by som vyhral v prvom kole. Binderove hlasy to zmenili. Bol už vtedy zadlžený, mnohí nad ním mávali rukou. Určite sa chytal každého možného bonusu. Neviem, čo bolo prvým bonusom, ale keď sa dostal na kandidátku Kotlebu, potvrdil moju hypotézu.
Ešte je v tomto príbehu viac hypotéz. Jedna z nich – falšovanie hlasov v niektorých okrskoch už má svojich svedkov priamo z radov členov volebných komisií. Anarchisti a fašisti sa neštítia ničoho. Raz to pochopia aj tí, ktorí im dnes dávajú svoj hlas…“
Autor: Miro Toman, Foto: ilust.