Ľubomír Motyčka: Poslanecké postrehy

Blog
9 /

Bol som trochu nervózny. Mimoriadne zastupiteľstvo mesta sa trochu naťahovalo a už sa malo začať zasadnutie komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a medzinárodných vzťahov. Pozvaný bol pán Sninský, prevádzkovateľ plážového kúpaliska a zástupcovia atraktívnych cyklistických trás pripravovaných v Banskej Bystrici.

Plážové kúpalisko

Povedali sme si niečo o tom, čo sa doteraz na plážovom kúpalisku urobilo a povedali sme si, čo ešte treba urobiť. Treba uznať, že vlani spomínané nedostatky si pán Sninský uznal a pripravil ich odstránenie. Pribudnú napríklad profesionálne vysávače na dná bazénov, upraví sa chodník do bufetu nostalgia. Tam sa dajú do poriadku aj toalety a prístupové schody. Stále sa hľadajú spôsoby, ako zlepšiť okysličovanie vody v jazere.

Voda je totiž v poriadku, môže sa v nej kúpať, ale ku koncu sezóny stále vyhrávajú riasy. Ako to bude tohto leta? Prevádzka pláže sa spustí prvého júna. Budem tam často a budem sa nielen pozerať a pritom počúvať názory ľudí, ale o všetkom budem hneď hovoriť aj s pánom Sninským. A budem, ak to inak nepôjde, nepríjemne neodbytný.

Plážové kúpalisko má všetky predpoklady byť v lete významným faktorom rozvoja cestovného ruchu. A mesto o túto príležitosť nesmie prísť. Verím, že to bude dobrá spolupráca.

Cyklotrasy

Ďalším významným faktorom rozvoja sa podľa všetkého stanú nové lesné cyklotrasy v Laskomerskej doline. Ich prípravu zrýchlili poskytnuté prostriedky v rámci participatívneho rozpočtu. A som za to, aby sa v podpore pokračovalo.

A to už aj v propagácii, lebo v letnej sezóne aj to už bude, aspoň čiastočne, realita. Otvoria sa prvé dve trasy. Celkove ich dĺžka dosiahne vyše 40 kilometrov. Okrem zvážnic, ktoré sa nepočítajú. Ja ako peší turista prídem síce o niektoré obľúbené chodníky, ale túto iniciatívu aj tak vítam.

V rámci cyklistického sveta sa už teraz o nej hovorí a píše, informácie sa šíria internetom a záujem je veľký. Sú aj rizikové faktory, napríklad parkovanie áut, ale pri tom môže pomôcť aj mesto. V Čechách, pri podobnom projekte, dosiahli za tri roky 150 000 návštevníkov.

Francúzska cestovka

Na druhý deň organizovala Oblastná organizácia cestovného ruchu v Banskej Bystrici stretnutie s predstaviteľmi francúzskej cestovnej kancelárie, ktorá vozí na Slovensko turistov zo zahraničia. Poznám týchto ľudí a som rád, že som za nich loboval. Francúzov vozia napríklad i na Radvanský jarmok. Záujem je o históriu, kultúru, gastronómiu. Prezentovala sa im Barborská cesta, múzeá, či iné kultúrne inštitúcie, ale aj cech hostinských, ktorý pôsobí v centre Banskej Bystrice.

Nasledovať budú návrhy programov a ponuky pre francúzskych hostí. A oni si vyberú, čo je pre nich zaujímavé. Urobí sa dotlač propagačných materiálov, francúzština sa dostane na webovú stránku oblastnej organizácie cestovného ruchu a bude sa aktualizovať.

Jedným z problémov je propagácia Slovenska. Akoby sme Francúzsko obchádzali. Francúzska cestovka sa podujala plniť aj túto úlohu. Pravda, potrebuje pomoc. A tak mi napadlo, čo takto študenti francúzštiny? Mohli by sa dostať na rôzne stránky a cez svoj pohľad propagovať mesto.

Ono je to tak. Nestačia aktivity jednotlivca. Čím nás bude viac v pozitívnej propagácii svojej krajiny, svojho regiónu a svojho mesta, tým lepšie výsledky dosiahneme.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.

Ľubomír Motyčka