Myšlienka osamostatnenia sídliska Fončordy s 18 300 obyvateľmi ako mestskej časti aj volebného obvodu nadobúda čoraz reálnejšie kontúry. Napokon Fončorda má aj svoju históriu.
Od marca tohto roka, kedy poslanec mestského zastupiteľstva Daniel Karas spolu s Občianskou radou Fončorda inicioval občiansku petíciu, dopracovalo sa mesto vďaka dočasnej komisii k reálnemu novému návrhu usporiadania mestských častí. Sídlisko Fončorda by sa tak ešte v tom to volebnom období malo stať novou mestskou časťou nášho mesta.
Na to, prečo banskobystrické sídlisko nesie názov Fončorda sme sa spýtali historika a poslanca Vladimíra Sklenku. Do Dočasnej komisia MsZ pre zmenu územného členenia mesta Banská Bystrica bude predkladať historický vývoj, čo v rámci pripravovaného materiálu mesta pôjde na Ministerstvo vnútra ako podklad na schválenie novej mestskej časti Fončorda.
Kedy sa začala prvý krát spomínať v našom meste Fončorda?
Meno sídlisku, ktoré sa začalo stavať po 2. svetovej vojne v rokoch 1948-1949 dala budova nazývaná po maďarsky „foncsorozó ház“ (amalgámový dom) – teda Fončorda. Táto budova stála pôvodne na okraji mesta Banská Bystrica už v 19. storočí.
Amalgám je zliatina kovu s ortuťou. Bola postavená pri areáli striebornej huty pri Tajovskom (Štiavnickom) potoku. Stála aj počas výstavby sídliska a keďže ju Bystričania nazývali v tej dobe Fončorda, tento názov sa začal používať pre celú oblasť za touto budovou a podľa nej dostalo meno aj novostavané sídlisko.
Ako prebiehala výstavba rovnomenného sídliska?
Najskôr sa postavili v tejto časti Banskej Bystrice, na hraniciach s chotárom obce Radvaň rodinné domy pre obyvateľov vypálenej obce Kalište v období 2. svetovej vojny. Táto časť dostala pomenovanie Nové Kalište. Následne sa pristúpilo k výstavbe samotného sídliska „Stará“ Fončorda v podobe murovaných tehlových bytoviek. Táto výstavba bola z väčšej časti dokončená do roku 1952.
A čo nová Fončorda?
Výstavba sídliska „Nová“ Fončorda pokračovala ďalej v 60-tych rokoch 20. storočia, ale hlavne po roku 1966, kedy sa obec Radvaň stala súčasťou mesta Banská Bystrica. Výstavba vtedy už panelových bytoviek prešla aj na historický chotár Radvane.
Zaslúži si Fončorda byť samostatnou mestskou časťou aj z pohľadu historika?
Ešte v roku 1968 stála budova pôvodnej Fončordy nad rybníkmi, po pravej strane cesty, kde dnes odbočujeme na futbalový štadión na Štiavničkách. Výstavba tohto sídliska bola postupne dokončená v 70-tych rokoch. Dnes väčšina banskobystrického sídliska Fončordy je postavená na historickom chotárnom území Radvane, tu sa nachádza aj centrum Fončordy, ktorým je Kyjevské námestie.
Fončorda je v súčasnosti samostatným sídliskovým celkom v rámci mesta a po vyše 50-ročnom vývoji jej má plným právom patriť štatút samostatnej mestskej časti.
Autor: (tom), Foto: archív SSM BB a ilust.