Ako sme už informovali, Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici na základe podnetu VIA IURIS podala protest voči súhlasnému stanovisku banskobystrického Okresného úradu k novému územnému plánu mesta v zmysle § 25 Stavebného zákona. Dotknutý orgán štátnej správy má teraz 30 dní na zaujatie stanoviska.
Okresný úrad sa ešte nevyjadril
Podľa VIA IURIS v zastúpení advokátkou Evou Kováčechovou mnohé pripomienky verejnosti boli síce formálne akceptované, vo výsledku však neboli zapracované a v územnom pláne sa neobjavili. Verejnosť napríklad namietala výstavbu pri Pamätníku SNP či neďaleko banskobystrickej Kalvárie na úpätí Urpína, VIA IURIS spolu s prokurátorom to nazýva stavbami, hoci v skutočnosti ide len o funkčné využitie územia.
Okresný úrad má dve možnosti. Ak protestu prokurátora vyhovie, nový územný plán mesta stratí právoplatnosť a samospráva musí začať proces schvaľovania upraveného návrhu tohto územnoplánovacieho dokumentu odznova. V procese prerokovania, pripomienkovania a schválenia novej verzie územného plánu mesta by platil ten pôvodný z roku 1976 so všetkými dovtedy schválenými zmenami a doplnkami.
Po analýze argumentov pre a proti môže Okresný úrad protestu prokurátora nevyhovieť, pričom celú vec bude ešte posudzovať Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Ak sa obidva štátne orgány stotožnia vo svojej argumentácii, napadnutý územný plán mesta zostane v platnosti, aj keby prokuratúra podala žalobu na súd.
VIA IURIS má vo všetkom jasno
Hoci ešte nepoznáme stanovisko Okresného úradu, združenie VIA IURIS na Facebooku oslavuje svoje prvostupňové víťazstvo, akoby bolo konečné:
„Máme skvelú správu v našej kauze schvaľovania územného plánu v Banskej Bystrici. Prokurátor vyhovel nášmu podnetu, ktorý podporilo viac ako 300 ľudí a skonštatoval, že pri obstarávaní územného plánu došlo k viacerým závažným porušeniam zákona. Keďže prokuratúra vydala protest proti súhlasnému stanovisku okresného úradu, ktorý predchádzal schváleniu územného plánu, Okresný úrad musí do 30 dní protestu vyhovieť a svoj postup napraviť.“
VIA IURIS ďalej dodáva:
„Ak teda ktorýkoľvek z orgánov potvrdí zistenia prokurátora, územný plán stratí platnosť. Následne by mohli byť spochybnené všetky rozhodnutia vydané na základe tohto územného plánu. Už v súčasnosti zákonnosť samotného územného plánu posudzuje Okresná prokuratúra.“
V zmysle zachovania právnej istoty a pri rešpektovaní princípu zákazu retroaktivity zostávajú v platnosti všetky územné rozhodnutia či stavebné povolenia vydané v čase účinnosti nového územného plánu mesta od začiatku mája 2015. Prokuratúra sa môže v prípade neprijatia protestu Okresným úradom a ministerstvom obrátiť na súd, ktorý s konečnosťou platnosťou rozhodne o osude nového územného plánu mesta. Do konečného právoplatného verdiktu v tejto veci je predčasné špekulovať, ako to dopadne.
Združenie VIA IURIS v závere svojho vyhlásenia uvádza:
„Na kauze ďalej pracujeme a budeme Vás o jej výsledkoch informovať. Ak sa vám páči, čo robíme, môžete naše aktivity podporiť zaslaním sms v tvare DMS PRAVO na číslo 877. Cena jednej sms je 2 eurá.“
Banskobystrická alternatíva doteraz mlčala
Poslanci BBA, ktorí v marci nehlasovali za nový územný plán mesta, sa ústami svojho predsedu Vladimíra Pirošíka vyhrážali podaním na prokuratúru. Napokon to urobilo združenie VIA IURIS a hoci bolo v prvom kroku úspešné, poslanecký klub BBA to doposiaľ nekomentoval.
Až teraz sa objavilo stanovisko poslankyne BBA Ľudmily Priehodovej, ktorá pre Priekopník povedala:
„Kvalifikované rozhodnutia Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici vo veciach týkajúcich sa územného plánovania nám závidia aj v Bratislave. Na pochybenia Útvaru hlavného architekta (ÚHA) sme poukazovali počas celého procesu, naše pripomienky, ktoré sa opierali o petície občanov proti konkrétnym zámerom neboli rešpektované. Naopak požiadavkám developerov ÚHA vychádzal v ústrety. Dokonca sa hlavný architekt znížil ku klamstvu a zavádzaniu poslancov v priamom prenose pri schvaľovaní územného plánu.“
K tomu treba poznamenať, že spracovateľom nového územného plánu mesta Banská Bystrica nebol ÚHA, ale bratislavská spoločnosť AUREX s.r.o. Práce na tomto strategickom dokumente trvali takmer dvanásť rokov a stáli mestskú pokladňu viac ako 300 tisíc eur.
Od septembra 2015 je schválený nový územný plán základnou súčasťou Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta na roky 2015-23. V ňom sú zahrnuté strategické investície za vyše 48 miliónov eur, na ktoré chce mesto Banská Bystrica získať eurofondy…
Autor: (tom), Foto: ilustračné