Peter Pellegrini: Máme potenciál podieľať sa na vesmírnych projektoch

ZAUJÍMAVOSŤ
1 /

Slovensko sa už čoskoro dočká svojho vlastného výskumu vo vesmíre. V prvej polovici mája poletí do vesmíru prvá slovenská družica. Satelit skCUBE sa dostane na obežnú dráhu Zeme na palube rakety Falcon 9 spoločnosti Space X, na čele ktorej stojí šéf Tesly Elon Musk.

Prvá slovenská vesmírna družica

Predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) a líder celého projektu Jakub Kapuš o prvej slovenskej družici povedal:

„Jej skonštruovanie je výsledkom vyše štvorročnej práce SOSA, slovenských univerzít a firiem. Po vypustení do vesmíru bude skCUBE zaznamenávať magnetické vlny z elektromagne­tického spektra prichádzajúce z vesmíru. Už samotná družica je však experiment, ktorého hlavným cieľom je získať skúsenosti v tejto oblasti a využiť ich potom na väčšie vesmírne projekty. Tie by mohli byť inšpiráciou pre ďalšiu generáciu vedcov k pôsobeniu vo vede a výskume.“

Slovensko sa do vývoja vesmírnych družíc priamo zapojilo ešte v 70. rokoch minulého storočia, keď sa podieľalo na stavbe série československých satelitov Magion. Odvtedy to však zaspalo. Až teraz sa Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity snaží popularizovať vedu a pomáhať nášmu členstvu v Európskej vesmírnej agentúre. Výroba prvej slovenskej družice je dielom tímu mladých ľudí, ktorí stoja za odvážnym projektom

Centrum SOSA navštívil predseda NR SR Peter Pellegrini, ktorý k vývoju prvej slovenskej družice povedal:

„Aj vďaka tomuto projektu vidíme, že na Slovensku je potenciál a členstvo v európskej agentúre má zmysel, aby naši vedci, výskumníci, mnohé firmy a dodávatelia boli účastníkmi ďalších a väčších medzinárodných projektov.“

Podľa Petra Pellegriniho členské príspevky do ESA predstavujú asi 1,6 milióna € ročne, ale 80 percent z nich sa na Slovensko vo forme projektových peňazí. Z dlhodobého hľadiska je oblasť vesmíru a jeho výskumu jednou z oblastí, kde môže byť naša krajina veľmi úspešná. Finančne náročný projekt sa podarilo uskutočniť vďaka pomoci vlády SR a štátnych inštitúcií, súkromných firiem a jeho tvorcov.

Náš satelit vynesie do vesmíru raketa Falcon 9

Slovenský satelit v tvare kocky a s rozmermi 10x10x10 centimetrov odštartuje na palube rakety Falcon 9 spoločnosti Elona Muska Space X z kozmodrómu Vandenberg v Kalifornii. Na obežnú dráhu poletí spolu s ďalšími približne ôsmimi desiatkami podobných malých družíc z iných krajín. SkCUBE patrí do rodiny experimentálnych nanodružíc CubeSat.

Na svojej palube bude mať kameru a experiment pre príjem veľmi dlhých rádiových vĺn pochádzajúcich z hlbín vesmíru a z horných vrstiev atmosféry. Okrem toho bude na Zem posielať mnohé servisné dáta a fotografie. Všetko bude verejne prístupné. Najväčším úspechom bude, keď sa družica ozve našim vedcom z vesmíru na Zem a okrem iného pošle aj kozmickú fotografiu Slovenska .

„Počas posledných štyroch rokov sme získali neoceniteľné know-how v technológii stavby družíc a vyrástli na tím expertov. Tento projekt pomohol otvoriť dvere Slovensku do Európskej vesmírnej agentúry, a tým aj mnohým našim šikovným firmám ku kozmickému priemyslu,“

dodal jeden z hlavných konštruktérov družice Ondrej Závodský.

Slovenská družica opustí Slovensko vo februári, keď ju prevezú do Holandska a umiestnia do takzvaného vypúšťacieho kontajnera Ten potom prepravia do USA na konečnú integráciu do rakety Falcon 9.

Autor: (mt), Foto: TASR a ilustračné