O banskobystrickom primátorovi Petrovi Gogolovi je známe, že je bubeníkom. Vyzerá to tak, že po Novom roku sa z neho stal aj záhradkár.
Vyplýva to z jeho novoročného rozhovoru pre Radničné noviny, v ktorom hodnotil svoje prvé dva roky vo funkcii: „Práca primátora je ako práca záhradkára ovocinára-pestovateľa ovocného sadu. Prevzatie funkcie primátora je ako príchod do ovocného sadu. Treba skontrolovať všetky stromky, spoznať ich zdravotný stav, vypíliť prestarnuté a pripraviť výsadbu nových, zaoberať sa ochranou pred škodcami a chorobami, premyslieť a pripraviť vrúbľovanie, skontrolovať uskladnenie úrody a mnoho ďalších činností.
Ďalej primátor pokračuje: „To si, samozrejme, vyžaduje svoj čas. Zároveň treba priebežne zbierať úrodu – výsledok práce predchádzajúceho správcu ovocného sadu. Rovnako tak nový primátor zbiera plody práce svojho predchodcu a zároveň pripravuje všetko potrebné na ďalšie úspešné kroky pre rozvoj mesta.“
[poll id=“71″]
Peter Gogola je najspokojnejší s rozvojom cestovného ruchu v meste: „Mám za sebou prvú polovicu svojho pôsobenia na poste primátora nášho mesta. Najviac spokojný som so všetkými, krokmi, ktoré nás posunuli v smere k rozvoju cestovného ruchu. Úspešne fungujúca súkromno-mestská agentúra VISIT BB, ktorá rozbieha kampaň na budovanie značky nášho mesta, jeho rozpoznateľnosti v rámci celého Slovenska. Úspešný štart oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko, ktorú sme v marci založili spolu so Zvolenom, Sliačom a niekoľkými podnikateľskými subjektmi. Cestovný ruch je odvetvie, v ktorom má naše mesto obrovský potenciál, to je recept na vytváranie pracovných príležitostí pre celé generácie Banskobystričanov. Verím, že moja snaha nevyjde nazmar.“
Banskobystrický primátor sa poďakoval bývalému ministrovi dopravy Ľubomírovi Vážnemu za Severný obchvat mesta. Ocenil, že v priemyselnom parku sa otvorila prvá prevádzka nemeckého koncernu. Zároveň pochválil činnosť všetkých mestských obchodných spoločností BPM s.r.o., MBB a.s., Mestské lesy s.r.o. a DPMBB a.s. Rovnako je spokojný aj s mestskými organizáciami PKO, ZAaRES a Útvarom hlavného architekta.
Štatutár mesta prejavil aj svoju nespokojnosť: „Nemôžem byť spokojný s čerpaním eurofondov na projekty, ktoré boli schválené už v predchádzajúcom období, konkrétne na zateplenie a modernizáciu štyroch základných škôl. Odmietam kritiku a obviňovanie z neschopnosti. Problém je úplne inde. Slovensko má nezmyselný zákon o verejnom obstarávaní a pomýlenú inštitúciu na dohľad nad ním.“
V roku 2013 chce 45-ročný primátor Banskej Bystrice v rámci rozvoja cestovného ruchu zviditeľniť a propagovať naše mesto, oživiť Námestie SNP. Bude pokračovať aj v intenzívnych rokovaniach s investorom, ktorý má záujem prestavať autobusovú stanicu. „Mojím snom je vrátiť Banskej Bystrici magické miesto prechádzok, spoločenského, športového či kultúrneho vyžitia – vrch Urpín. Máme rozpracovaný projekt rekonštrukcie serpentín a rokujeme s podnikateľmi o pláne ďalšieho zmysluplného využitia tejto lokality,“ dodáva Peter Gogola.
V závere svojho rozhovoru pre Radničné noviny primátor hovorí: „Na pleciach cítim zodpovednosť za dielo, ktoré som prevzal z rúk stoviek mojich predchodcov – starostov, richtárov, mešťanostov, predsedov MNV, primátorov. Chcem byť hrdý na svoje dielo vo chvíli, keď ho budem odovzdávať svojmu nasledovníkovi. Nech nás spája láska, viera, nádej.“
Zdá sa, že Peter Gogola považuje doterajšie dva roky vo svojej funkcii za celkom úspešné. Otázkou zostáva, ako sú s pôsobením primátora mesta po prvom polčase spokojní Banskobystričania…
Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)