Finančná správa po odsťahovaní sídla DR do Bratislavy v chaose

Uncategorized
5 /

Ledva uplynul mesiac od presťahovania sídla bývalého Daňového riaditeľstva SR z Banskej Bystrice do Bratislavy pod názvom Finančné riaditeľstvo, a už sú tu prvé problémy. Finančná správa sa topí v chaose.

Kolabuje nový portál i pracoviská daňových úradov. Pod nové Finančné riaditeľstvo patrí zlúčená daňová a colná správa. V Banskej Bystrici zostalo iba Kompetenčné centrum, ktorého povereným šéfom od 1.januára 2012 je bývalý šéf Daňového riaditeľstva Miroslav Mikulčík, známy z kauzy prenájmu budovy patriacej firme Nitra Invest okresného predsedu SDKÚ-DS Ondreja Ščurku pre Daňový úrad v Košiciach. Mikulčík musel vlani, napriek nesúhlasu ministra financií Ivana Mikloša, odísť z funkcie po tlaku médií a predsedníčky vlády Ivety Radičovej.

Práve s jeho menom sa spája najnovší problém s nefungujúcim informačným systémom. Daniari nemôžu vyplácať preplatky na DPH, ani vydávať potvrdenia o platobnej disciplíne či spracúvať a overovať daňové priznania k dani z motorových vozidiel. Podľa Miroslavy Slemenskej z Finančného riaditeľstva to súvisí s prechodom na nový informačný systém.

Kompetenčné centrum v Banskej Bystrici pod vedením Mikulčíka má zjednotiť výber daní a odvodov prostredníctvom projektu UNITAS. Mikulčík v januári 2012 zrušil zmluvu s firmou Novitech, ktorá mala dodať informačný systém RDS v celkovej sume 5,8 milióna eur. Miesto toho presadil nový systém KONS, ktorý dnes funguje iba v obmedzenom režime, čo spôsobuje problémy nielen daňovým subjektom, ale aj u samotných daňovákov. Hrozí kolaps finančnej správy.

Ministerstvo financií tvrdí, že problém ide na vrub doterajšieho dlhoročného dodávateľa informačných systémov Novitech, s ktorým však Mikulčík zrušil zmluvu. Zástupca Novitechu Peter Birčák informoval médiá, že doteraz im nikto nezdôvodnil, prečo rušia dlhodobý zmluvný vzťah, keď mali pripravený vlastný systém už 26.januára. „Ich systém KONS pritom vyvíja firma jemu blízka Bank Pro Soft,“ tvrdí Birčák. V tejto figuroval predtým súčasný riaditeľ Kompetenčného centra Miroslav Mikulčík. Ten to odmieta: „Sú to totálne nezmysly. Rieši sa to pod projektom UNITAS cez zmluvu s IBM.“ Hodnota systému je 22 miliónov eur.

Faktom však je, že problém s elektronickými aplikáciami daňových dokladov už zasahuje tisícky subjektov, stále nie sú k dispozícii tlačivá na vyplnenie daňového priznania za rok 2011. Vedenie Finančného riaditeľstva odporúčalo daňovým úradníkom, aby dočasný výpadok systému riešili ručným spracovaním údajov. To by však bolo porušením zákona, čo pracovníci daňových úradov odmietajú.

Zamestnanci finančnej správy už podpisujú petíciu, v ktorej sa píše: „Štátny zamestnanec má právo na podmienky nevyhnutné na riadne vykonávanie štátnej služby.“ Kvôli 40-dňovej nefunkčnosti informačného systému odmietajú niesť zodpovednosť za prípadné chyby a škody vzniknuté v tejto situácii. Dokonca im vraj hrozia pokuty, ak sa neskôr ukáže, že došlo k chybe ich konaním.

Odborári sa obrátili na šéfa Finančného riaditeľstva v Bratislave Igora Krnáča s upozornením, že mnohí ľudia sedia na pôvodných miestach ako v predchádzajúcom Daňovom riaditeľstve, ale nikto im nezadefinoval nové úlohy a nemajú čo robiť. „Sme taký bohatý štát, aby sme mohli platiť ľudí len tak, že prídu a sadnú si na stoličku?“ spýtala sa členka odborov Oľga Kopecká. Petíciu už podpísalo 140 daňovákov, ktorí sa prestali báť o svoje stoličky.

Tu je na mieste otázka, načo bolo treba sťahovať sídlo nového Finančného riaditeľstva z Banskej Bystrice do Bratislavy, keď tu roky bez problémov fungovalo Daňové riaditeľstvo s našimi ľuďmi? Načo bolo treba meniť roky budovaný informačný systém takpovediac na poslednú chvíľu, niekoľko týždňov pred predčasnými voľbami?

Vo štvrtok musel zasadnúť v NR SR parlamentný výbor pre financie a rozpočet. Jeho členom je aj Banskobystričan Peter Pelegrini (SMER-SD), ktorý vlani pri rokovaní parlamentu o zriadení Finančného riaditeľstva navrhol zachovať jeho sídlo v Banskej Bystrici. Jeho návrh však nepodporil nikto z koaličnej väčšiny, tak sa sídlo centrálnej daňovej a colnej správy presťahovalo do Bratislavy.

„Na rokovanie nášho výboru prišiel iba štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška, ktorý má však iné kompetencie, ako je finančná správa. Minister Ivan Mikloš sa musí venovať Grécku, šéf Finančného riaditeľstva Igor Krnáč bol na pohrebe a riaditeľ Kompetenčného centra Miroslav Mikulčík napriek vážnosti situácie neprišiel,“ povedal pre náš portál poslanec Pelegrini.

Ďalej pokračoval: „Konštatoval som, že pri nefunkčnom informačnom systéme núti vedenie finančnej správy vlastných zamestnancov porušovať zákon tým, že majú robiť ručne bez možnosti overovania si údajov daňovníkov a párovania informácií, čo môže viesť k vynúteným chybám, keď vratky DPH alebo iné transakcie pôjdu na nesprávne účty. Pýtal som sa preto štátneho tajomníka, či vie garantovať, že pri tomto stave nedochádza k finančným škodám pre štát a daňovníkov. Jeho odpoveď znela, že situácia sa má doriešiť do konca februára a tento systém bude v budúcnosti lepší, ako bol doterajší. Čo k tomu dodať?“

Parlamentný výbor pre financie a rozpočet prijal uznesenie, podľa ktorého má Úrad vlády SR a NKÚ vykonať okamžitú kontrolu na Finančnom riaditeľstve. Šéf tohto úradu má vysvetliť okolnosti zrušenia doterajšej zmluvy na informačný systém a zmenu dodávateľa. V piatok vykonajú poslanci z výboru poslanecký prieskum na jednom z daňových úradov v Bratislave, aby si na mieste overili skutočný stav veci. Zároveň majú dostať presný prehľad o tom, koľko nevybavených vecí pri nefunkčnom informačnom systéme aktuálne existuje.

Nechcem byť škodoradostný, ale teraz sa ukazuje, aké krátkozraké bolo presunutie dlhé roky fungujúceho sídla Daňového riaditeľstva z Banskej Bystrice do Bratislavy, keď na bývalom riaditeľstve pracovali skutoční profesionáli-Banskobystričania. Teraz sa stráca nielen kvalita ľudí v bratislavskej centrále, ale ešte prestal fungovať aj základný informačný systém. Za toto niekto musí niesť nielen politickú, ale aj osobnú zodpovednosť. Veď tento chaos už ohrozuje aj výber daní, “ povedal na záver Peter Pelegrini.

Je to síce trpké konštatovanie, ale pravdivé. Pre nás Banskobystričanov ďalší dôkaz, kam vedie bezhlavý politický bratislavocentrizmus, v tomto prípad na ministerstve financií. Iba pripomíname, že parlamentné voľby sú 10.marca.

 

Zdroj: bystricoviny.sk