Blíži sa 17. ročník Stretnutia generácií na Kališti – už túto sobotu 12. augusta

História
0 /

Tradičné podujatie, venované pamiatke obetiam represálií v obci Kalište, pod názvom Stretnutie generácií, je organizované ako dôstojný akt nezabúdania. Tohto roku sa uskutoční na Kališti v sobotu 12. augusta.

Stretnutie generácií 2023

Motiváciou na konanie Stretnutia generácií bol tragický osud obyvateľov obce vysoko v horách nad Moštenicou, ktorí po potlačení Povstania pomáhali partizánskych skupinám prežiť krutú zimu.

Ráno 18. marca 1944 Kalište napadli nemecké vojská a kruto ich potrestali  – obec vypálili, časť obyvateľov zabili, ďalších odvliekli. Chýbali dva dni a dočkali by sa oslobodenia! Život sa už do Kališťa nevrátil, zostali iba ruiny, kaplnka  a 2 domce.

Napriek ťažkým a krutým okamihom sa pôvodní obyvatelia a ich potomkovia do priestoru Kališťa vracajú, či už na cintorín k svojim predkom, alebo do areálu bývalej obce, ktorý je v správe Múzea SNP.

Treba uznať, že je krásne upravený, označený informačným systémom, pamätníkom, ako aj sadom ovocných stromov, pripomínajúcich všetky na Slovensku vypálené obce.

Tohtoročný program je dielom Múzea SNP. V sobotu 12. augusta 2023 sa pietna spomienka začne o 10:30 hod. ekumenickou pobožnosťou, po ktorej bude o 11:00 hod. nasledovať kladenie vencov a príhovory hostí. Po skončení oficiálnej časti budú mať návštevníci možnosť prezrieť si celý areál aj s neďalekým cintorínom.

Oblastná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici zabezpečuje dopravu nielen pre svojich členov, ale aj ďalších záujemcov z Banskej Bystrice. Pre tých, ktorí by chceli absolvovať trasu z Donovál na Kalište ako turisti, bude pripravený autobus s odchodom o 6:30 hod. z priestoru medzi železničnou stanicou a terminálom.

Ostatní návštevníci budú mať možnosť z toho istého priestoru nastúpiť do autobusov označených x8 a x9 od 8:40 hod., posledný autobus podľa záujmu odíde o 9:30 hodine. Účastníci pri vstupe do autobusu zaplatia 8 eur, v tejto hodnote je zahrnutá spiatočná doprava a občerstvenie.

Kalište

Obec Kalište sa nachádzala v Nízkych Tatrách a bola úplne izolovaná od okolitej civilizácie. Vybudovali ju v 16. storočí ako uhliarsku obec a jej obyvatelia vyrábali drevené uhlie.

Oveľa známejší je však jej smutný osud z obdobia 2. svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Počas SNP sa vojaci, partizáni a rasovo či politicky prenasledovaní občania začali sťahovať do hôr a do horských osád, akou bolo aj Kalište. Kališťania im pomáhali, či už zásobami alebo poskytnutím strechy nad hlavou.

Kalište pred vojnou

Kalište pred vojnou

Do histórie obce sa však najviditeľnejšie zapísal 18. marec 1945 – deň, kedy bola obec vypálená nemeckými jednotkami po tom, čo partizáni opustili osadu, aby sa spojili s vojenskými jednotkami, ktoré oslobodzovali Slovensko.

Nemci zaútočili v skorých ranných hodinách. Hneď na kraji dediny zastrelili mladú Tonku Komorovú. Po obsadení obce domy vyrabovali a podpálili. Deväť osôb chorých na týfus v nich zaživa upálili. Pri vlastnom dome zastrelili Júliu Bučkovú a jej manžela Alexandra Bučka, Jána Kaliského a Júliusa Kaliského.

V bunkri povyše obce na kraji lesa, kde bola provizórna ošetrovňa, upálili 12 osôb. Okupanti v ten istý deň zajali ešte 19 mužov, z ktorých 13 zastrelili pri Moštenici. Jozef Vyšný, otec 7 detí, sa stal poslednou obeťou tohto tragického dňa. Fašisti ho odvliekli do Turčianskych Teplíc a brutálne zavraždili rozpílením na stolárskej píle.

Zo 42 domov v obci Kalište zostalo po 18. marci 1945 iba 6 nevypálených. Do nich sa nasťahovali tí, čo prežili. V stiesnených podmienkach tam chvíľu bývalo 58 rodín v obave, či sa Nemci opäť nevrátia. Na siedmy deň po tragédii obec oslobodili, ale žiť sa v nej už nedalo. Preživší miestni  obyvatelia našli svoj nový domov v okolitých obciach a v Banskej Bystrici, kde im štát postavil rodinné domy na ulici Nové Kalište.

Toto pamätné miesto sa v roku 1961 stalo Národnou kultúrnou pamiatkou v správe Múzea SNP. Dnes je Kalište pamätníkom venovaným obetiam marcovej tragédie, so zachovanou kaplnkou a dvoma zrekonštruovanými domami, v ktorých je umiestnená expozícia Múzea SNP.

Z ostatných domov zostali len základy. Súčasťou areálu je náučný chodník „Ako žili Kališťania“, zrekonštruované bunkre Partizánskej republiky či replika miliera symbolizujúca spôsob obživy obyvateľov z predvojnových čias.

Na Kališti predstavitelia 105 slovenských obcí s podobným osudom vysadili „Sad života“. Vďaka nemu sa sem nielen symbolicky vrátil život, ale došlo aj k prepojeniu obcí, ktoré počas vojny postihol podobný krutý osud. Práve Kalište sa stalo symbolom týchto obcí.

Kalište sa stalo miestom Stretnutia generácií, ktoré tradične pred oslavami  augustových výročí SNP v Banskej Bystrici do minuloročného 16. ročníka organizovalo Múzeum SNP a Oblastná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici, dnes je to len Múzeum SNP…

Zdroj: Jana Borguľová a (tom)  , Foto: ilustračné a archív