Odborníci radia, ako v zdraví prežiť úmorné letné horúčavy aj v našom meste

SPRÁVY
0 /

Bystričania  musia ešte niekoľko dní zniesť úmorné horúčavy vysoko nad 30 ?C pod neúprosným slnkom, pričom nás čaká aj zopár tropických nocí, V stredu by mali prísť búrky a do víkendu sa predsa len trošku ochladí na cca 25 ?C , takže si budeme môcť aspoň vydýchnuť, lebo potom to začne opäť stúpať….

Na juhozápade Slovenska je to ešte náročnejšie

Kto cestuje na juh či západ Slovenska, tak zistí, že v Banskej Bystrici sa predsa len o niečo lepšie dýcha. To zistila aj chalani z bystrickej kapely Slovak tango, ktorý v nedeľu podvečer koncertovali na nádvorí zámku v Topoľčiankach v úmornej horúčave, aby osviežili vďačných divákov.

Počas mimoriadne horúcich dní si musíme dávať pozor na svoje zdravie. To platí najmä pre deti a starších ľudí, ktorí môžu mať v tomto pekelnom počasí zdravotné problémy. Preto dbajme na rady odborníkov

Radí hlavný hygienik SR

V prvom rade by sme nemali zabúdať na prísne dodržiavanie pitného režimu.

„Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujete smäd. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú tie s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú malinovky, pivo, alkohol či káva. Ideálna je obyčajná voda, najlepšie vlažná. Piť treba pravidelne v menších dávkach. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe,“

upozorňuje hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Horúčavy prinášajú aj zdravotné riziká v podobe kolapsu. Človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie, ale po pár sekundách sa začne preberať. Počas júnovej  vlny horúčav skolabovali na Slovensku stovky ľudí. Viac sú ohrozené ženy ako muži. Problémy však majú  ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom a seniori.

Pozor na klimatizáciu a rady bystrického lekára

Dýchanie počas letných horúčav uľahčuje klimatizácia v aute, domoch či obchodoch. Ani s ňou to však  netreba preháňať.

 „Aby nám klimatizácia neškodila, ale, naopak, bola nám na osoh, musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt vzduchu za krátky časový úsek predstavujú pre organizmus stresovú situáciu, vznik tzv. teplotného šoku,“

dodáva Rovný.

Podobne je to aj s osviežením chladnejšou vodou pri kúpaní. Niekoľko veľmi praktických rád počas letných horúčav vám poskytne aj známy bystrický lekár Ernest Caban vo videu TV Hronka.

Autor: (mt), Foto: Ilustr.