Banskobystrický atletický veterán Vladimír Výbošťok (65) potvrdil povesť najrýchlejšieho muža planéty aj na halových atletických MS veteránov vo fínskom Jyväskylä 3.-8.apríla 2012. Pre Slovensko a Banskú Bystricu získal v kategórii M65 zlatú medailu v šprinte na 60 metrov a bronz v skoku do diaľky.
Vo svojej najsilnejšej disciplíne šprinte na 60 m zvíťazil v novom oficiálnom svetovom rekorde časom 7,81 sekundy, čím prekonal doterajší svetový rekord Fína Jormu Manninena z Helsínk 2007 o 18 stotín sekundy. Druhý skončil Austrálčan Peter Crombie pred Fínom Vesa Makim, obaja v rovnakom čase 8,38 sekundy.
„Veľmi som chcel prekonať svoj najlepší svetový výkon 7,76 sekundy z Banskej Bystrice, ktorý som dosiahol krátko pre majstrovstvami sveta 18.marca, ktorý ešte nebol uznaný svetovou atletickou federáciou. Vzhľadom na technické problémy pred štartom, ktoré mi bránili dostatočne sa rozcvičiť, je dosiahnutý čas 7,81 sekundy výborný, lebo som prekonal doterajší oficiálny svetový i európsky rekord Fína Manninena 7,99 sekundy z MS 2007 v jeho krajine,“ povedal Vladimír Výbošťok po návrate z Fínska.
Pre zaujímavosť dosiahnutý čas 7,81 sekundy 65-ročného Banskobystričana Vladimíra Výbošťoka by sa po prepočítaní podľa svetových tabuliek zodpovedajúcich veku vyrovnal aktuálnemu svetovému rekordu medzi aktívnymi profesionálnymi šprintérmi, ktorý na 60 metrov v hale drží časom 6,39 sekundy Američan Maurice Greene (USA) z Madridu 1998.
Náš najlepší šprintér-veterán si trúfal poraziť favorizovaného Austrálčana Petra Crombieho aj na 200-metrovej trati, ktorú špeciálne netrénuje. To sa mu aj podarilo v skvelom slovenskom rekorde 26,59 sekundy, s veľkým náskokom pred Crombiem. Druhého šprintérskeho zlata z MS sa však napokon nedočkal. Pred vyhlásením výsledkov sa dozvedel, že ho dodatočne diskvalifikovali pre údajné vkročenie na čiaru vedľajšej dráhy, v ktorej bežal Austrálčan. Práve on po dobehnutí do cieľa napadol jasné víťazstvo nášho šprintéra.
„Organizátori ceremoniálu odovzdávania medailí mi nevedeli povedať, z akého dôvodu som diskvalifikovaný. Nikto z rozhodcov totiž počas behu nezdvihol žltú zástavku ani potom neuviedol nič do zápisu, že by som prekročil svoju dráhu. O čistote behu máme aj videozáznam. Komisia však neuznala môj protest, ale priklonila sa k názoru druhého v poradí Crombieho, ktorý je šéfom atletických veteránov v Austrálii a s členmi odvolacej komisie sa dobre pozná. Neprišiel ani na vyhlasovanie víťazov, podobne ako na 60 metrov, asi vedel prečo. Bola to od neho riadna podpásovka, ale tak to vo svete občas chodí aj medzi veteránmi,“ povedal k nepríjemnému incidentu Výbošťok. O tom, že ani komisia nemala pri rozhodovaní čisté svedomie, svedčí fakt, že mu po neúspešnom proteste vrátili 75-eurový poplatok, čo sa podľa štandardných pravidiel nerobí.
Vo svojej tretej disciplíne v skoku do diaľky získal náš najúspešnejší atletický veterán bronzovú medailu za výkon 506 cm, čo je zároveň slovenským rekordom v kategórii M65. Keďže štart tejto disciplíny bol skoro ráno a vynechal jeden autobusový spoj z hotela na štadión, musel sa Výbošťok rozcvičovať na autobusovej zastávke. Preto začal skákať opatrne, aby sa nezranil. „Prvé štyri pokusy som prešliapol, pričom dvakrát len minimálne pri dlhých skokoch, ktoré by v konečnom hodnotení znamenali omnoho lepší výkon, ako bol napokon môj platný bronzový pokus 506 cm za favorizovaným Fínom Ahomekim s 523 cm,“ uviedol k svojmu výkonu v diaľke Výbošťok.
Po týždennom oddychu, ktorý si náš šprintérsky majster sveta z Banskej Bystrice konečne doprial, začal s prípravou na ďalší vrchol letnej sezóny na otvorenom štadióne, ktorým bude 51. ročník Zlatej tretry v Ostrave 25.mája 2012. „Chystám sa tu prekonať európsky rekord na 100 metrov v kategórii M65, ktorým je aktuálne čas 12,50 sekundy. Bude to vložený pretek veteránov pred vrcholom podujatia – svetovou stovkou. V nej bude po roku opäť štartovať najlepší šprintér sveta Usain Bolt, ktorého budem mať možnosť sledovať počas prípravy i v samotných pretekoch,“ plánuje svoj ďalší cieľ Vladimír Výbošťok.
Náš úspešný atletický veterán, člen Dukly Banská Bystrica, na rozdiel od aktívnych profesionálov nedostáva za svoje svetové výkony a víťazstvá žiadne odmeny. Na to, aby mohol kvalitne trénovať a zúčastniť sa na európskych či svetových podujatiach, si musí hľadať sponzorov a uhrádzať náklady z vlastných zdrojov, čo je pre dôchodcu náročné. Na MS vo Fínsku ho podporilo mesto Banská Bystrica.
Vďaka svojmu priateľovi a bývalému džudistovi Dukly B.Bystrica Antonovi Minárikovi z SOS, ktorý Vladimírovi Výbošťokovi pomáha, získal náš úspešný reprezentant sponzora – banskobystrickú dopravnú firmu Hadvičák s.r.o.
Najrýchlejší dôchodca planéty verí, že sa mu podarí získať ďalších podporovateľov, aby mohol vo svete ďalej úspešne reprezentovať svoju krajinu, mesto a samozrejme robiť dobré meno aj svojim sponzorom.
Zdroj: Bystricoviny.sk