Mikuláša Černáka, ktorý si odpykáva doživotný trest, obvinili z ďalšej vraždy. Tentoraz ide o Rudolfa Hodosiho, ktorého podľa polície v roku 1997 zavraždil sám Černák.
Telo obete našli pri Dunaji bez hlavy. Tú objavili za bieleho dňa v kvetináči na námestí v Dunajskej Strede. Černáka tak v týchto dňoch obvinili z ďalšej vraždy spojenej so slovenským podsvetím, ktorého bol v 90-tych rokoch minulého storočia najväčším bossom. Pôsobil aj v Banskej Bystrici
Do väzenia ho definitívne poslal v roku 2010 rozsudok odvolacieho Krajského súdu v Prešove, ktorý potvrdil verdikt prvostupňového súdu. Ten uznal Černáka vinným z účasti na šiestich vraždách a objednávky usmrtenia bystrického podnikateľa Mariána Karcela.
Obávaný Mikuláš Černák (*9.12.1966) sa prvýkrát dostal za mreže už koncom roka 1997, keď sa prihlásil sám na polícii. Za vydieranie ho odsúdili na 8,5 roka, ale vraždu podnikateľa Szymaneka mu nedokázali. Černák požiadal o podmienečné prepustenie v roku 2002 po uplynutí polovice trestu a okresný súd ho prepustil na slobodu, hoci polícia vtedy intenzívne pracovala na vyšetrovaní vrážd, ktorých sa dopustil.
Najvyšší súd začiatkom roka 2003 rozhodol, že okresný súd porušil zákon a Černák sa mal vrátiť do výkonu trestu. Ten však utiekol do Čiech, kde ho tamojšia polícia zadržala. Pred vydaním na Slovensko mu nepomohla ani žiadosť o azyl.
V slovenskom väzení Černáka obvinili z porušovania väzenského poriadku a požívania neoprávnených výhod, na ktoré nemal nárok. Polícia tak získala čas na zhromažďovanie dôkazov v prípadoch objasňovania vrážd. V roku 2005 vyšetrovatelia začali vydávať jednotlivé uznesenia, na základe ktorých bol Černák obvinený zo šiestich vrážd. To umožnilo po uplynutí 8,5-ročného trestu za vydieranie vziať ho okamžite do väzby, až sa v roku 2010 dočkal doživotného odsúdenia. Je zaujímavé, že medzi Černákovými obhajcami bol aj sudca Samuel, ktorý ho predtým súdil…
„Niektorí tvrdia, že som padol na dno spoločnosti, s čím ja ale celkom nesúhlasím, lebo bola to v tej dobe práve spoločnosť – predstavitelia vtedajšej vlády, silové zložky štátu, ktoré nám vytvárali priestor a možnosti takto konať,“ píše Mikuláš Černák vo svojich pamätiach.
O mafiánskej činnosti hovorí: „Boli to hektické 90. roky minulého storočia, ktoré nasledovali po pokojnej revolúcii. V nich si nikto nebol ničím istý. Prvé nelegálne podnikanie sme rozbehli s Kaštanom na prelome rokov 1992-93. Okrem drog sme obchodovali so všetkým, na čom som sa dalo zarobiť. Tieto naše nelegálne aktivity sa však ešte stále pohybovali niekde na úrovni zadných vagónov vo vlaku s organizovaným zločinom.“
Ďalej pokračuje: „Do tých predných vagónov sme postupne prešli až založením agentúry S-3 teda SBS-ky SECURITY 3. Až tu niekde začali naše aktivity narážať aj na násilie. Konkurencia bola v tom čase silná. Okrem slovenských skupín sa tu formovali aj zahraničné, najčastejšie z východného bloku – Rusi, Čečenci, Ukrajinci, Albánci a ďalší.“
Černákovci sa stali na Horehroní a v Banskej Bystrici najobávanejšou mafiánskou skupinou, ktorá mala do zadržania svojho bossa rešpekt na celkom Slovensku…
Zdroj: Bystricoviny.sk