Na mieste bývalej textilky Slovenka, ktorej majiteľom bol známy banskobystrický podnikateľ Karol Konárik, mal stáť nový areál Slovenka Resort. Po zmene majiteľa to bude Dituria City Park.
Pôvodný projekt Slovenka Resort v hodnote 30 miliónov eur počítal s výstavbou rozsiahleho polyfunkčného komplexu. Jeho súčasťou mal byť 11-podlažný 4* Hotel Residence so 116 luxusnými izbami a modernou kongresovou sálou pre 300 ľudí, vrátane štýlovej kaviarne a luxusnej panoramatickej reštaurácie na najvyššom 11. poschodí. Komplex počítal aj s 85 bytmi, wellness a fitness centrom so širokou ponukou služieb na najvyššej úrovni aj s 300 novými parkovacími miestami. V roku 2012 mala stáť prvá etapa, v tomto roku aj hotel s podzemnými garážami. Všetko je inak.
Firmu Slovenka Resort s.r.o. aj s rovnomenným projektom predal Karol Konárik v júni 2011 levickému podnikateľovi Husniriza Kukulimu, ktorý je jediným akcionárom spoločnosti DITURIA a.s. Tá vlastní v Leviciach obchodné centrum Dituria a v Nitre Best Western Hotel Dituria, obchodné centrum Kormorán v Komárne a polyfunkčný objekt vo Vrábľoch.
Na stavbe v areáli bývalej Slovenky sa už v minulosti začali búracie a výkopové práce, ktoré však zastali. Teraz sa bude v nich pokračovať podľa novej dispozície, ktorú určí projekt.
Architektonická štúdia komplexu Dituria City Park v areáli bývalej Slovenky, ktorej autormi sú banskobystrickí architekti Vlasta a Venceslav Ilievovci prešla cez poslaneckú komisiu pre územný rozvoj. Je vypracovaná v dvoch variantoch, vrátane nového riešenia dopravy v tejto lokalite Bude slúžiť podklad k spracovaniu projektovej dokumentácie zmien a doplnkov ÚPN CMZ Banská Bystrica v súlade so schváleným novým územným plánom mesta.
Predmetom štúdie je konverzia bývalého areálu textilného závodu Slovenka na polyfunkčný areál, v ktorom hlavnú funkciu budú mať obchod a služby. Súčasťou areálu bude viacúčelový priestor – hala, wellness, detský svet – zábavné centrum, krytá mestská tržnica a bytový komplex. Štúdia rieši zapojenie vodného toku potoka Bystrica ako mestotvorného prvku vytvorením nábrežnej pešej zóny. Projekt uvažuje s 826 parkovacími miestami v podzemní i nadzemí.
Z urbanistického hľadiska je transformácia výrobného areálu na polyfunkčný komerčný areál jednoznačným prínosom. Vytesnenie výroby z centrálnej časti mesta je prioritou z hľadiska ďalšieho prirodzeného a zdravého rozvoja mestskej štruktúry. Riešené územie je vymedzené Strieborným námestím, ulicou Jána Bottu a Ulicou Cesta na amfiteáter.
Ústrednou kompozičnou osou navrhovaného riešenia areálu je potok Bystrica, okolo ktorého sa vytvára v meste chýbajúci prvok a to nábrežná pešia zóna s intenzívnymi parkovými úpravami, čím organicky naviaže na blízky mestský park. Do areálu sú navrhované dva dopravné vstupy z ulice Jána Bottu a tri z ulice Cesta na amfiteáter. Hlavný peší vstup je zo Strieborného námestia v styku s potokom Bystrica. Ďalšie vstupy pre peších sú aj z priľahlých ulíc. Oproti pôvodnému projektu, ktorý sa sústredil na jednom brehu potoka, nové riešenia sa otvára polyfunkčnej zástavbe situovanej na oboch brehoch, aj s pešími zónami.
Navrhované funkcie a zachovávané tri jestvujúce železobetónové skelety pôvodnej fabriky ovplyvnili výraz architektonického riešenia. Výškovou dominantou sa stáva jestvujúci továrenský komín, na ktorom je navrhnutá vyhliadková kaviareň, sprístupnená točitým schodišťom a preskleným výťahom. Druhým výškovým objektom sa stáva 10-podlažný bytový objekt situovaný na pravom brehu potoka zo strany ulice Cesta na amfiteáter.
Fasády najrozľahlejšieho polyfunkčného objektu zo všetkých strán sú riešené ako presklené, zrkadlové, v kombinácii s lešteným prírodným kameňom a v časti nadzemného parkovania farebnými kovovými lamelami. Celá stavba by mala byť hotová za dva roky od zahájenia výstavby.
Ako nás informovali na banskobystrickom mestskom úrade, projektant s investorom majú záujem splniť všetky podmienky územného plánu mesta a pripraviť projekt Dituria City Park čo možno najskôr k začatiu výstavby. Na to čakajú aj Banskobystričania.
Zdroj: Bystricoviny.sk