Mesto Banská Bystrica môže mať novú vysokú školu. V stredu bol na návšteve u ministra školstva Dušana Čaploviča nemecký podnikateľ a filantrop Dr. Arend Oetker, ktorý má záujem založiť ju na strednom Slovensku.
Nová vysoká škola by mala byť zameraná na oblasť vedy a techniky. Išlo by o detašované pracovisko nemeckej vysokej školy Fresenius. Tá sa v zahraničí orientuje najmä na získavanie praktických vedomostí študentov, preto spolupracuje s viacerými firmami, čo by malo fungovať aj u nás.
„Radi by sme na Slovensku založili vysokú školu, ktorá bude zameraná na aplikované vedy. Orientovaná bude na praktické vzdelávanie a na prax. Chceli by sme sa uchádzať o možnosť založenia takejto školy na strednom Slovensku. Študenti počas semestra môžu pracovať priamo v podnikoch, s ktorými bude škola spolupracovať. Majú tak možnosť získať určité skúsenosti, keď plnia určité úlohy,“
uviedol Dr. Arend Oetker na stretnutí s ministrom školstva.
„Dostal som ponuku od pána Arenda Oetkera k spolupráci na vytvorenie ďalších vysunutých pracovísk z Nemecka na Slovensku. V najbližšom období podpíšeme memorandum a v nadväznosti podnikneme kroky, aby naši nemeckí priatelia mohli pôsobiť na Slovensku a zefektívniť naše školstvo,“
povedal po rokovaniach s Dr. Oetkerom pre TASR minister školstva Dušan Čaplovič.
Zatiaľ sa presne neurčilo miesto pôsobenia novej vysokej školy ani jej študijné programy. Hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák však niečo predsa len prezradil:
„Návrh bol daný na Banskú Bystricu a malo by ísť o zameranie technických odborov.“
Ministerstvo školstva víta ponuku Dr. Oetkera:
„Budem vždy podporovať školy, ktoré budú zamerané na technologické a prírodovedné odbory, pretože Slovensko ich potrebuje. Okrem vysokej školy má Dr. Oetker v pláne na Slovensku založiť aj špecializované kontaktné centrá. Tie majú študentom pomôcť vybrať si študijné odbory, ktoré sú pre nich perspektívne,“
dodal Čaplovič.
V meste pod Urpínom už pôsobí zahraničná súkromná vysoká škola Bankovní institut, patriac do nemeckého vzdelávacieho holdingu s akcionárom Arendom Oetkerom. Ten je vnukom zakladateľa rodinného impéria Dr. Oetker, presláveného pudingovým práškom a ďalšími podobnými výrobkami. Firma od konca 60-tych rokov minulého storočia stále patrí k najúspešnejším rodinným podnikom v Nemecku s veľkým medzinárodným renomé.
V každom prípade je to pre mesto Banská Bystrica dobrá správa, ktorá by mala vybudiť vedenie našej samosprávy k iniciatíve. Rovnako aj pre Banskobystrický samosprávny kraj a jeho stredné odborné školy, kde sa vďaka už zavedenému duálnemu systému vzdelávania uplatňuje spolupráca škôl s firmami a študenti získavajú praktické skúsenosti v obore, pričom môžu pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Nehovoriac o nemeckých výrobných firmách pôsobiacich v Banskej Bystrici (Burgmaier) alebo vo Zvolene (Continental), ktoré takýchto odborníkov u nás vyhľadávajú.
Investícia do praktického vzdelávania mladých ľudí je veľmi perspektívna a v súčasnosti priam na nezaplatenie. Vytvára totiž vhodné odborné zázemie a kvalitnú pracovnú silu pre príchod ďalších investorov do nášho mesta a regiónu.
Zdroj: Bystricoviny.sk