Na balkóne sásovského bytu sa po roku opäť usalašil sokol myšiar

ZAUJÍMAVOSŤ
2 /

Do redakcie sme aj tohto roku dostali mail od nášho čitateľa Jozefa z Rudlovej – Sásovej s fotografiami sokola myšiara, ktorý si zvykol priletieť na balkón ich bytu na Karpatskej a pobudnúť v kvetináči s kvetmi. Opäť to urobil na tom istom mieste

Po roku sa vrátil na svoje obľúbené miesto

„Už sme si zvykli, že o takomto čase sa sokol myšiar objaví na našom balkóne. Vlani priletel z bytovky oproti v druhej polovici mája, teraz o niečo skôr, asi tam hniezdi s partnerkou a mladými. V takejto chvíli radšej nechodíme na balkón, aby sme ho nerušili, je to pre nás zážitok. Pozerá na neho cez okno a on na nás. Odletí až po chvíli a opäť sa vráti. Asi si u nás našiel miesto na oddych v rašeline medzi kvetmi,“

napísal nám Jozef.

Napokon vidieť dravých vtákov na najväčšom banskobystrickom sídlisku nie je až také neobvyklé. Zvykli si na ľudí, nájdu tu dostatok potravy a nemajú prirodzených nepriateľov, ak sa nimi nestanú zlí ľudia.

Sokol myšiar

Nazýva sa aj pustovka, či pustovka obyčajná, niekedy poštolka, v dávnej slovenčine aj postolka, pastovka, lat. Falco tinnunculus) je dravec z čeľade sokolovitých. Spolu s myšiakom lesným patria k najrozšírenejším dravcom v strednej Európe.

Hniezdi takmer na celom Slovensku od nížin až do 2 300 m n. m. Často obýva mestské obydlia a je známy svojim typickým trepotavým letom.

Rozpätie krídel má  75 cm. Samec  váži 160 – 220 g, samica 200 – 250 g Na perí sokola myšiara je možné pozorovať výrazný pohlavný dimorfizmus (samček vyzerá inak ako samička).

Najvýraznejší rozdiel medzi samčekom a samičkou je v sfarbení hlavy. Samček má svetlosivé operenie hlavy, kým samičky hnedé. Samci majú okrem toho na hrdzavom chrbte malé čierne kosoštvorcové škvrny, na každom pierku jednu.

Chvost a koreň chvosta sú tiež svetlosivé. Na konci chvosta je čierny pruh s bielou obrubou. Spodná časť je krémovo svetlá a veľmi jemne hnedo fľakatá alebo pruhovaná. Brucho a spodná časť krídel je skoro biela.

Dospelá samička má tmavohnedé sfarbenie na chrbte. Na rozdiel od samčeka je hnedá aj predná strana a je pokrytá priečnymi pásmi s výrazným pruhom. Aj spodná strana je tmavšia ako u samčeka a viac fľakatá.

Mladé sokoly sa perím podobajú skôr na samičku. Ich krídla sú však okrúhlejšie a kratšie ako u dospelých jedincov. Okrem toho majú na okrajoch bielu obrubu. U oboch pohlaví je chvost zaoblený, pretože vonkajšie perá sú kratšie ako stredové. Nohy sú sýto žlté, pazúry čierne.

 

Autor: (tom), Foto: čitateľ a ilustračné